KulturaWażne wydarzenia

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia z wizytą w Jaśle

Początkiem czerwca w Jaśle i Trzcinicy gościli regionaliści ze Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Ma ono bogatą historię i dorobek. Inicjatywa jego powstania zrodziła się już w 1934 roku, a rok później zarejestrowano Stowarzyszenie Miłośników Dawnego Jarosławia.

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia z wizytą w Jaśle (fot. B. Ryzner)
W 1945 roku, po latach wojny i okupacji wznowiło ono działalność pod nazwą : Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Podstawową formą jego społecznej aktywności były i są spotkania o charakterze naukowym poświęcone historii miasta, zabytkom i zasłużonym ludziom. SMJ prowadzi działalność edukacyjną, patriotyczną, uczestniczy w kwestach na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza, ma duże osiągnięcia w zakresie wydawniczym. Organizuje wystawy, wieczory artystyczne i wycieczki krajoznawcze.
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia z wizytą w Jaśle (fot. B. Ryzner)
W ramach ostatniej takiej wycieczki regionaliści z Jarosławia dotarli na teren Jasielszczyzny. Najpierw zwiedzili wszelkie atrakcje „Karpackiej Troi” w Trzcinicy, a później przybyli do Jasła. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Wiesław Hap oprowadził gości w kilkugodzinnej wycieczce po mieście, przybliżył im jego dzieje, zasłużonych ludzi i najciekawsze miejsca, wręczył im pakiet materiałów promujących Jasło przekazany przez Urząd Miasta Jasła oraz zestaw wydawnictw jasielskiego Stowarzyszenia.
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Dariusz Jasiewicz oraz jego zastępca Bogusław Ryzner dziękując za miłe i serdeczne przyjęcie zaprosili jasielskich regionalistów do odwiedzenia i zwiedzenia ich pięknego i zabytkowego miasta.
SMJiRJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x