Kultura

Drugi wieczór autorski Daniela Korczykowskiego

8 listopada 2012 roku w Śródmiejskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie w Filii nr 10 odbył się wieczór autorski Daniela Korczykowskiego. Było to drugie spotkanie promujące tomik jego poezji „Sentymentalna fantasmagoria”, który ukazał się w kwietniu 2012 roku (pierwsza promocja tomiku odbyła się 16 maja tego roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle).

Drugi wieczór autorski Daniela Korczykowskiego
Spotkanie rozpoczęła Kierownik Filii mgr Małgorzata Kucek witając przybyłych gości i przedstawiając sylwetkę autora. Na spotkaniu oprócz rodziny, przyjaciół, znajomych, koleżanek i kolegów artysty byli m.in. przedstawiciele kadry naukowej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a także poetka Maria Kantor. Autor rozpoczął wieczór wierszem „Ostatni uśmiech” poświęconym ukochanej nieżyjącej już babci Gieni. Prezentacja twórczości odbyła się na tle pięknej, z wyczuciem i smakiem dopasowanej do wierszy przez poetę, muzyki. Ubogaceniem spotkania była bogato ilustrowana zdjęciami i krótkimi filmikami prezentacja multimedialna. Dzięki poecie uczestnicy spotkania mogli przenieść się do Mulhouse we Francji, do Grecji na wyspę Thasos, ale także do Żółkowa koło Jasła i do Czernej koło Krakowa.
Drugi wieczór autorski Daniela Korczykowskiego
Słuchając wierszy, które powstały w tych miejscach nie tylko oczyma wyobraźni mogli zobaczyć te okolice, ale przede wszystkim umożliwiły im to zdjęcia zamieszczone w prezentacji. Poeta w swoich wierszach często opiewa piękno otaczającej go przyrody (np. „Aura 26 września”, „Droga do Mulhouse”). Ponadto podmiot liryczny jego wierszy poszukuje sensu życia, czasem też chciałby swój ślad ocalić od zapomnienia, jak w jednym z greckich wierszy, a niekiedy zmienia się w erotycznego marzyciela.
Na wieczorze nie zabrakło także wierszy dedykowanych ulubionej piosenkarce poety Izabeli Trojanowskiej. Oprócz wierszy opublikowanych w tomiku autor zaprezentował także kilka najnowszych takich, jak „Pozostawić ślad”, „Rozbierasz mnie” czy zabawny wiersz dla dzieci „Żaba”. Jeden z wierszy przeczytała koleżanka poety Milena Trybuś.
Drugi wieczór autorski Daniela Korczykowskiego
Bohater liryczny wierszy Daniela Korczykowskiego kocha, tęskni, przeżywa uniesienia erotyczne, szuka właściwej drogi i swojego miejsca na ziemi, a to świadczy o bogatej osobowości autora tekstów. Jeśli chodzi o sam tomik „Sentymentalna fantasmagoria” to uważam, że jest to wspaniały literacki prezent autora dla najbliższych, ukochanej nieżyjącej już babci Gieni, rodziców, rodzeństwa, rodziny i przyjaciół. Natomiast wieczór w Śródmiejskiej Bibliotece Publicznej można powiedzieć, że był wzruszający i refleksyjny, ale zarazem dynamiczny i pełen energii tak, jak sam autor. Była to nie tylko uczta poetycka, ale i muzyczna poeta bowiem zaśpiewał cztery utwory. Spotkanie było niezwykle ciekawe także ze względu na bardzo rozległy wachlarz zainteresowań i podejmowanych przez młodego poetę działań.
Dla mnie był to kolejny wieczór i kolejne niezwykłe przeżycia bo poezja Daniela Korczykowskiego mnie urzeka, bo są w niej „konopnickie rymy”, jak krytycznie wyraził się jeden z uznanych współczesnych poetów, a dla mnie to właśnie jest piękne. Niezwykłe jest dla mnie również to, że jego wiersze emanują uczuciem, mają w sobie też pewien przekaz, a nie zgrzytają postawionymi tylko obok siebie wyrazami, jak można to zauważyć w twórczości niektórych współczesnych poetów.
Zainteresowanym poezją Daniela polecam stronę danielkorczykowski.prv.pl.
Grażyna Jędryczka

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x