Kultura

„Dzień Hakowicza – podsumowanie akcji Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle”

8 lutego 2013 roku w Młodzieżowym Domu Kultury zorganizowany został „Dzień Hakowicza” będący podsumowaniem akcji prowadzonej przez uczennice z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle: Klaudię Burdę (lider zespołu), Katarzynę Kosibę i Annę Stec. Szkolnym koordynatorem akcji jest pani mgr Agnieszka Mianowska.

„Dzień Hakowicza – podsumowanie akcji Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle” (fot. Agnieszka Mianowska)
Na konferencję przybyli zaproszeni goście: Pan Wicekurator Antoni Wydro, Pani Alicja Dachowska – dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle, Pani Leokadia Kuznecka i Pani Małgorzata Dziuban z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jaśle, Pani Renata Skórka – dyrektor Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych, przedstawiciele Jasielskiego Stowarzyszenia Consensus oraz Zarządu Rejonowego PCK w Jaśle. W prelekcjach uczestniczyła również Młodzieżowa Rada Powiatu oraz nauczyciele i uczniowie Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych w Jaśle.
Dzień Hakowicza w Młodzieżowym Domu Kultury (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Dzień Hakowicza odbył się w ramach ogólnopolskiego programu „Mam Haka na Raka”. Jest to program skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Koncepcja Mam Haka na Raka oparta jest na idei – „myśl globalnie działaj lokalnie”. W myśl tej zasady, program aktywizuje młodych Polaków i zachęca ich do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności.
Tegoroczna edycja programu poświęcona jest czerniakowi – najbardziej złośliwemu nowotworowi skóry.
Dzień Hakowicza w Młodzieżowym Domu Kultury (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Na czerniaka co roku zapada 2500 osób, a prawie połowa z nich umiera. Ponadto czerniaki stanowią 25% zachorowań na nowotwory złośliwe skóry. Podczas konferencji młodzież oraz zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać prelekcji uczennic Zespołu Szkół nr 3 na temat czerniaka, wykładu na temat „Profilaktyki nowotworów skóry” przedstawionego przez Panią Annę Zimę z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jaśle oraz prelekcji na temat „Pielęgnacji cery” przygotowanej przez Panią Krystynę Smutek a przedstawioną przez słuchaczki technikum usług kosmetycznych Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle.
Ponadto podczas konferencji przedstawiciele Młodzieżowej Rady Powiatu zbierali podpisy pod deklaracją „Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego” oraz rozdawali ulotki na temat nowotworów złośliwych skóry. Zorganizowany w MDK „Dzień Hakowicza” uświetniły występy grup tanecznych „Ballare” i „Endofina” z Młodzieżowego Domu Kultury oraz „R-Revolution” z Jasielskiego Domu Kultury.
Agnieszka Mianowska

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x