KulturaMDKWażne wydarzenia

Dzień Hakowicza w Młodzieżowym Domu Kultury (foto)

Program „Mam Haka na Raka” jest ogólnopolskim programem edukacyjnym skierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce, którego organizatorem jest Polska Unia Onkologii. Koncepcja Mam Haka na Raka oparta jest na idei – „myśl globalnie działaj lokalnie”.

Dzień Hakowicza w Młodzieżowym Domu Kultury (fot. Agnieszka Mianowska)
W myśl tej zasady, program aktywizuje młodych Polaków i zachęca ich do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności. Istotą „Mam Haka na Raka” jest zaangażowanie młodych ludzi w stworzenie kampanii społecznej, która będzie promowała profilaktykę nowotworową. Dzięki realizowanym akcjom młodzi ludzie mogą realnie wpłynąć na nastawienie Polaków wobec chorób nowotworowych – mogą sprawić, że dorośli przestaną uciekać od problemu, a zamiast tego zaczną zapobiegać chorobom poprzez odpowiednią profilaktykę. W pierwszym etapie „Mam Haka na Raka” członkowie zespołów, które przystąpiły do programu, zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat profilaktyki i leczenia nowotworów. Następnie zdobytą wiedzę muszą przekazać jak największej liczbie osób nie tylko w swojej szkole, ale także w swoim środowisku lokalnym m.in. przeprowadzając wykłady, tworząc plakaty, ulotki, organizując koncerty czy happeningi.
Dzień Hakowicza w Młodzieżowym Domu Kultury (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Tegoroczna edycja programu poświęcona jest czerniakowi – najbardziej złośliwemu nowotworowi skóry. Na czerniaka co roku zapada 2500 osób, a prawie połowa z nich umiera. Ponadto czerniaki stanowią 25% zachorowań na nowotwory złośliwe skóry. W okresie ostatnich 30 lat stwierdzono 3-krotny wzrost zachorowalności na czerniaki. Tak dramatyczny wzrost dynamiki przyrostu zachorowań na te nowotwory, związany jest z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne oraz modą na korzystanie z solariów.
Dzień Hakowicza w Młodzieżowym Domu Kultury (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
W dniu dzisiejszym w Młodzieżowym Domu Kultury zorganizowany został „Dzień Hakowicza” będący podsumowaniem akcji prowadzonej przez uczennice klasy II c z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle: Klaudię Burdę (lider zespołu), Katarzynę Kosibę i Annę Stec.
Na konferencję przybyli zaproszeni goście: Pan Wicekurator Antoni Wydro, Pani Alicja Dachowska – dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle, Pani Leokadia Kuznecka i Pani Małgorzata Dziuban z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jaśle, Pani Renata Skórka – dyrektor Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych, przedstawiciele Jasielskiego Stowarzyszenia Consensus oraz Zarządu Rejonowego PCK w Jaśle. W prelekcjach uczestniczyła również Młodzieżowa Rada Powiatu oraz nauczyciele i uczniowie Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych w Jaśle.
Dzień Hakowicza w Młodzieżowym Domu Kultury (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Podczas konferencji młodzież oraz zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać prelekcji uczennic Zespołu Szkół nr 3 na temat czerniaka, wykładu na temat „Profilaktyki nowotworów skóry” przedstawionego przez Panią Annę Zimę z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jaśle oraz prelekcji na temat „Pielęgnacji cery” przygotowanej przez Panią Krystynę Smutek a przedstawioną przez słuchaczki technikum usług kosmetycznych Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle. Ponadto podczas konferencji przedstawiciele Młodzieżowej Rady Powiatu zbierali podpisy pod deklaracją „Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego” oraz rozdawali ulotki na temat nowotworów złośliwych skóry.
Zorganizowany w MDK „Dzień Hakowicza” uświetniły występy grup tanecznych „Ballare”i „Endofina” z Młodzieżowego Domu Kultury oraz „R-Revolution” z Jasielskiego Domu Kultury.
(AM)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ronin
Ronin
2024 lat temu

oj wychaczuł bym tą panią z tymi olbrzymimi koralami na 1 i 2 fotografi 🙂

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x