KulturaWażne wydarzenia

„Flash mob” na płycie Rynku z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem

Od kilkunastu lat, 4 lutego obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Walki z Rakiem. Dzień ten ustanowiony został w Paryżu w lutym 2000 roku na Światowym Szczycie Walki z Rakiem, zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO.

„Flash mob” na płycie Rynku z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem (fot. organizatorzy)
Spotkanie zakończyło się przyjęciem przez uczestników Karty Paryskiej, zobowiązującej rządy krajów świata do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Z tej okazji Polska Unia Onkologii w sobotę, 2 lutego, w większości ośrodków onkologicznych w Polsce zorganizowała Dzień Otwartych Drzwi. Celem tej akcji jest promowanie zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, propagującego postawy prozdrowotne i czujność onkologiczną, w tym także profilaktykę wtórną, służącą wczesnemu wykrywaniu nowotworów, takich jak: rak piersi, rak szyjki macicy i rak jelita grubego.
Uczennice ZS3 w Jaśle wykładały swoim kolegom ze szkoły najważniejsze informacje związane z Rakiem oraz całą akcją „Mam Haka na Raka” organizowaną już po raz szósty (fot. organizatorzy)
Ponadto Onkolodzy z Polskiej Unii Onkologii apelują do wszystkich, którzy rozumieją potrzebę działań na rzecz walki z rakiem, o nagłośnienie tej ważnej akcji w mediach lokalnych oraz współdziałanie w tym zakresie z władzami samorządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami pacjentów oraz młodzieżą szkolną.
Zapowiedź (kliknij aby powiększyć)
W celu zwrócenia uwagi społeczności na obchodzony dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem uczennice z klasy II c Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle – Klaudia Burda, Anna Stec i Katarzyna Kosiba zorganizowały na płycie Rynku „flash mob” czyli sztuczny tłum. Akcja polegała na ustawieniu z zebranych osób napisu „RAK”’ po czym wszystkie te osoby otworzyły kolorowe parasole.
Zorganizowany w dniu dzisiejszym flash mob jest jedną z akcji, którą przygotowały uczennice Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle biorące udział w 6 edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. W piątek 8 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury odbędzie się „Dzień Hakowicza” podczas, którego będzie można uzyskać informacje na temat: czerniaka – najbardziej złośliwego nowotworu skóry, profilaktyki nowotworowej oraz pielęgnacji skóry. Serdecznie zapraszamy.
Portal Jaslonet.pl wspiera ciekawe akcje organizowane na terenie miasta i całego powiatu. Od kilkunastu dni sprawujemy patronat medialny nad organizowaną już po raz szósty akcją „Mam Haka na Raka”, która odbywa się w tym roku pod hasłem „Młodzież kontra czerniak”. Więcej informacji na temat akcji można uzyskać na facebookowym profilu akcji.
(AM)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
olo
olo
2024 lat temu

fajna akcja 🙂 dobrze że młodzi coś robią, a nie siedzą tylko prze komputerem 🙂

oloo
oloo
2024 lat temu

@olo otóż to!

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x