r e k l a m a
JDKKultura

Ikony Małgorzaty Dawidiuk w Galerii JDK

Jasielski Dom Kultury zaprasza na wystawę ikon Małgorzaty Dawidiuk, artystki malarki, konserwatorki dzieł sztuki. Wernisaż z udziałem autorki niezwykłych prac odbędzie się 20 października o godz. 18.00 w Galerii Jasielskiego Domu Kultury.

Ikony Małgorzaty Dawidiuk w Galerii JDK
Małgorzata Dawidiuk urodziła się w 1967 r. w Wisznicach na Podlasiu, w Nałęczowie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a w Petersburgu Akademię Sztuk Pięknych im. I. E. Repina – specjalizacja ikona. Artystka tworzy dzieła sakralne w postaci ikon, ikonostasów i polichromii. Jej ikony znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce i za granicą, m.in. w Kanadzie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Stanach Zjednoczonych i Ukrainie.
Malarka prowadzi pracownię konserwatorsko – artystyczną „IKOS” w Przemyślu. Swoje prace prezentuje na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą.
– Pracując na specyficznym terenie naznaczonym „cieniami” zniszczonych świątyń, artystka ze zgliszcz i popiołów wydobywa kawałki desek i tkanin, ukazuje ich sacrum, tworzy rzędy cieni dusz, których nieczytelne twarze to wyłaniają się, to znowu giną w mrokach dziejów. Powstałe w ten sposób przedstawienia stają się łącznikiem między wielowiekową tradycją malarstwa cerkiewnego, a świadomie kreowanymi przez artystkę współczesnymi dziełami sztuki sakralnej. Majestatyczne, tajemnicze i subtelne ikony Małgorzaty Dawidiuk rzucają ów tytułowy „cień”, który z jednej strony wnika w duszę i buduje porozumienie pomiędzy sferą ziemską a niebiańską – pisze o pracach artystki dr Grażyna Stojak, historyk sztuki, były Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
JDK

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X