KulturaMBP

Jaślanie w karykaturze Stanisława Kochanka

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na promocję książki Tadeusza Łopatkiewicza „Karykatury z teki Stanisława Kochanka”, która odbędzie się 15 lutego 2012 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej MBP.

Plakat (kliknij aby powiększyć)
Książka stanowi reedycję 150 autorskich karykatur Stanisława Kochanka (1905-1995) – krośnieńskiego artysty malarza i absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ten mistrzowski cykl rysunkowy powstał na kanwie niemal trzyletniej współpracy Kochanka z redakcją tygodnika „Podkarpacie”, od października 1970 roku wydawanego w Krośnie. „Podkarpacie” podejmowało tematy nurtujące miasto, ale też i region czterech sąsiadujących powiatów: jasielskiego, gorlickiego, krośnieńskiego i sanockiego. W 150 numerach gazety Stanisław Kochanek prowadził rubrykę „Z teki karykaturzysty”, w której portretował ludzi ciekawych, zasłużonych, czy może tylko malarsko interesujących: od dyrektorów i prezesów – po robotników i sprzedawców z kiosku. Od Sanoka, przez Krosno i Jasło, po Gorlice. W książce znajduje się 27 karykatur jaślan.
Autorem książki jest Tadeusz Łopatkiewicz, etnograf, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, zabytkoznawca, regionalista, autor i współautor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów z zakresu etnografii Karpat, inwentaryzacji i ochrony zabytków, historii sztuki i przeszłości konserwatorstwa polskiego. Publikował w czasopismach naukowych, a także Polityce, Nowych Książkach, Naszym Słowie, Podkarpaciu.
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x