KulturaWażne wydarzenia

Jubileusz 60-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle

6 VI 2012 r. to był wyjątkowy dzień dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle. W tym dniu placówka świętowała jubileusz 60-lecia powstania. Uroczystość odbyła się w auli Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle.

Jubileusz 60-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Na początku Kierownik Filii Grażyna Jędryczka powitała zgromadzonych gości. Następnie były życzenia i listy gratulacyjne, które przesłali Bogdan Rzońca Poseł na Sejm RP (odczytał Mateusz Lechwar Dyrektor Biura Poselskiego), Andrzej Czernecki Burmistrz Miasta Jasła (odczytał Leszek Znamirowski Wiceburmistrz), Adam Kmiecik Starosta Jasielski (odczytała Joanna Banach-Gancarz), Wiesław Hap Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego (odczytała Felicja Jałosińska Wiceprezes Stowarzyszenia).
Jubileusz 60-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Życzenia złożyli także Antoni Wydro Podkarpacki Wicekurator Oświaty, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle – Irena Becla Prezes i Józef Liniewski Zastępca Prezesa, Małgorzata Piekarska Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Barbara Tora poetka regionalna i Teresa Ryba emerytowany Kierownik jasielskiej Filii.
Jubileusz 60-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
W dalszej części Kierownik placówki przedstawiła w skrócie historię biblioteki. Mówiła m.in. o zmieniających się na przestrzeni lat lokalach, o czytelnikach, zbiorach i formach pracy. Powiedziała, że jubileusz to dobra okazja, żeby przybliżyć środowisku lokalnemu ciekawe działania i formy pracy, które miały, a przede wszystkim mają miejsce w jasielskiej Filii.
Jubileusz 60-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Kolejnym punktem uroczystości był wykład Daniela Korczykowskiego, studenta IV roku Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, specjalność nauczycielska Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, na temat działalności Galerii twórczości artystycznej nauczycieli i innych form pracy będących jej owocem. Zgromadzeni goście, znając warunki lokalowe jasielskiej placówki, byli pełni podziwu i uznania co do ilości spotkań zorganizowanych w ciągu 9 lat działania Galerii.
Podczas uroczystości jubileuszowych miało także miejsce wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego „Zawitała do nas wiosna”. Komisja jury w składzie Halina Jakubiec – Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1 w Jaśle (przewodnicząca jury), Bożena Jurkowska – nauczyciel/doradca metodyczny w Powiatowym Ośrodku Edukacji Nauczycieli w Jaśle, Grażyna Jędryczka – Kierownik Filii PBW przyznała 14 nagród.
W kategorii klas I – III – pierwsze miejsce zajęły Wiktoria Baron kl. III Szkoła Podstawowa w Harklowej i Nikola Michalik kl. II „b” Zespół Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle; drugie miejsce: Adriana Marek kl. III Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Nowym Gliniku; trzecie miejsce: Norbert Biały kl. II Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Nowym Gliniku. Natomiast wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Wiktoria Piątkowska kl. III „c” Zespół Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle, Maria Adamska kl. I „b” Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle i Kacper Latoszek kl. II Zespół Szkół Publicznych w Tarnowcu.
W kategorii klas IV– VI – pierwsze miejsce zajęli Michał Forystek kl. V „d” Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle i Paweł Stachura kl. V Zespół Szkół w Łężynach; drugie miejsce: Natalia Szwast kl. VI „a” Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie; trzecie miejsce: Gabriel Świstak kl. V „a” Zespół Szkół Publicznych w Tarnowcu. Natomiast wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Patrycja Zwolińska kl. VI Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle, Dominika Kicielińska kl. V Zespół Szkół w Woli Dębowieckiej, Magdalena Kurdziel kl. IV „b” Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie.
Jubileusz 60-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Po wręczeniu nagród goście wysłuchali programu artystycznego „A życia zawsze mało, życia zawsze będzie brak” w wykonaniu młodzieży od wielu lat współpracującej z jasielską Filią, a od niedawna należącej do Koła Miłośników Galerii Twórczości Artystycznej Nauczycieli, które rozpoczęło działalność przy Bibliotece. Wśród występujących byli: Kornelia Głowacka, Marta Kmiecik, Karolina Kozik, Justyna Sanicka, Teresa Żydek, Daniel Korczykowski, Kacper Korczykowski i Kamil Kwiatek. Podziękowanie dla Kierownika Filii w imieniu młodzieży złożyła 8 letnia Weronika Korczykowska. Nad nagłośnieniem podczas całej uroczystości czuwał Mateusz Kozik.
Na zakończenie uroczystości w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle Kierownik Filii podziękowała sponsorom wśród których wymieniła: Jana Wątrobę właściciela Piekarni w Jaśle, Marię Pawlik właścicielkę Firmy Piekarsko-Cukierniczej „KASIA” z Biecza, Zbigniewa Rzońcę właściciela Piekarni w Cieklinie, Marcina Bugałę i Rafała Bugałę właścicieli sklepu Agro-Market w Jaśle, Supersam nr 60 w Jaśle z sieci Sklepów PSS „Społem”, Marię Kokoczka i Mirosława Prucnala właścicieli sieci Sklepów MPM w Jaśle. Gorące podziękowanie złożyła także Robertowi Niemcowi Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle za udostępnienie auli. Ponadto podziękowała za pomoc Dyrektorowi Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Jaśle Janowi Krukar, Zastępcy Naczelnika Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym Andrzejowi Papciakowi, Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle Mariuszowi Pochroń, Ewie Łąckiej, Rafałowi Korczykowskiemu, Annie Sójka, Emilii Polak i Krzysztofowi Urbańcowi.
Druga część uroczystości miała miejsce w budynku Filii. Złożyła się na nią wystawa prac twórców – dotychczasowych uczestników Galerii twórczości artystycznej nauczycieli, wystawa prac laureatów Powiatowego Konkursu Plastycznego i poczęstunek.
Uroczystość honorowym patronatem objęli Andrzej Czernecki Burmistrz Miasta Jasła i Adam Kmiecik Starosta Jasielski, natomiast patronatem medialnym jasielski portal informacyjny jaslonet.pl.
(PJ)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czytelnik
czytelnik
2024 lat temu

Ukłony dla Biblioteki Pedagogicznej za działalność. To placówka, która kształci i promuje działalność lokalną i jest krainą młodych talentów. Szczere wyrazy uznania!

gość
gość
2024 lat temu

Wspaniała uroczystość dla Biblioteki! Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

czytelniczka
czytelniczka
2024 lat temu

uroczystość była niezwykle elegancka i skromna, jak na 60 lat! Bibliotece i Pracownikom życzę sukcesów

Gosia
Gosia
2024 lat temu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie Filia w Jaśle to Biblioteka z sercem i duszą, prawdziwa instytucja kultury, kuźnia talentów, źródło informacji naukowej, skarbnica wiedzy, po prostu wspaniałe, przyjazne czytelnikom miejsce. A jak wiadomo – wspaniałe miejsca tworzą wspaniali ludzie, i tu serdeczne podziękowania za to dla Pani Kierownik Biblioteki. Działalność tej instytucji jest godna naśladowania, takich bibliotek nam trzeba! Gratuluję serdecznie Jubileuszu 60-lecia i życzę kolejnych okrągłych rocznic, ale przede wszystkim życzę dalszej tak wspaniałej działalności!

Czytelniczka
Czytelniczka
2024 lat temu

Wyrazy szczerego uznania dla Pani Kierownik Biblioteki i zespołu młodych ludzi z którymi współpracuje.
Spotkania w których w wiekszosci uczestniczyłam sa wspaniałe.
Zyciowe tematy przeplatane poezją , upiększane muzycznie wprowadzają słuchacza w miły klimat i pobudają do refleksji.
Młodzi ludzie tutaj rozwijają talenty i kształtuja swoją osobowość.
Dzięki ich pracy Biblioteka Pedagogiczna pod tak wspaniałym kierownictwem Pani Grażyny tętni życiem i może być przykładem dla innych placówek.
Zyczę dalszych sukcesów w działalności tak potrzebnej dla środowiska.

lENKA
lENKA
2024 lat temu

Niewiele trzeba oprócz uśmiechu i serdecznych słów.Spotkania organizowane przez młodzież są bardzo ciekawe i godne naśladowania.Szczególnym szacunkiem i sympatią darzę Panią Grażynę,która od dawna współpracuje z młodzieżą i wkłada w tą pracę całe swoje serce i mnóstwo uśmiechu.Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.:)

gość
gość
2024 lat temu

gratuluję z całego serca tak długiego istnienia, życzę kolejnych 60 wspaniałych lat 🙂 niech czytelnicy będą z wami 🙂

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x