r e k l a m a
JDKKultura

Jubileuszowy koncert „Soli Deo” w JDK. Uroczyście i wesoło

Niezwykłych: podniosłych i radosnych przeżyć, dostarczył słuchaczom koncert w wykonaniu chóru mieszanego „Soli Deo” I LO i parafii św. Stanisława BM w Jaśle. Uroczystym koncertem, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła, Starosty Powiatu Jasielskiego i ks. prałata Tadeusza Paszka, zorganizowanym 25 czerwca w Jasielskim Domu Kultury, chór uczcił swój mały jubileusz – pięciolecie istnienia.

Jubileuszowy koncert „Soli Deo” w JDK. Uroczyście i wesoło
Przez prawie dwie godziny, które minęły niemal jak okamgnienie, chórzyści zaprezentowali niezwykle szeroką gamę swoich możliwości, wzbudzając zachwyt widowni. Rozpoczęli od utworów związanych z rokiem liturgicznym: zaśpiewali kilka pieśni pasyjnych i wielkanocnych, następnie – pieśń maryjną, eucharystyczną oraz kolędy. Ze swojego repertuaru patriotycznego wybrali na jubileuszowy występ „Gaude Mater Polonia” i „Rotę”, a z rozrywkowego – „Oj nasi jadą” i „Pado dysc”. W kolejnej części koncertu „Soli Deo” zaśpiewał utwory nagradzane w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Jubileuszowy koncert „Soli Deo” w JDK. Uroczyście i wesoło
Na zakończenie młodzież przygotowała niespodziankę. Prowadzący koncert zaprosił na scenę wszystkich obecnych i byłych chórzystów oraz założyciela chóru ks. Andrzeja Srokę, który przejął pałeczkę dyrygencką od Moniki Twarduś. Chór w poszerzonym składzie, uzupełnionym o dyrygentkę i zastępującą ją przez jakiś czas Annę Cisoń, pod batutą ks. Andrzeja wykonał trzy utwory „Siyahamba”, „Jesteśmy piękni” i „Baranki”.
Jubileuszowy koncert „Soli Deo” w JDK. Uroczyście i wesoło
Oczarowana publiczność zgotowała młodzieży owację na stojąco, po czym przyszedł czas na podziękowania i gratulacje dla chóru. W imieniu burmistrza Andrzeja Czerneckiego, Bożena Molska-Olbrot, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle przekazała okolicznościowy adres i upominek na ręce dyrygentki Moniki Twarduś i opiekuna chóru ks. Łukasza Mariuszyca. Za wspaniałą działalność, uświetnianie wszelkich uroczystości patriotycznych, szkolnych, a przede wszystkim parafialnych podziękował chórowi ks. Tadeusz Paszek, proboszcz parafii św. Stanisława BM, życząc kolejnych sukcesów oraz pięknych jubileuszy.
Do życzeń, gratulacji i podziękowań przyłączyli się również: założyciel chóru ks. Andrzej Sroka, dyr. I LO Zbigniew Waszkiel oraz dyr. JDK Helena Gołębiowska. Z kolei w imieniu chóru podziękowania dla wszystkich wspierających w różny sposób jego działalność, przekazał prowadzący koncert Kacper Lawera, uczeń I LO.
Jubileuszowy koncert „Soli Deo” w JDK. Uroczyście i wesoło
Organizatorami jubileuszowego koncertu byli: Chór „Soli Deo”, I LO w Jaśle i Jasielski Dom Kultury.
***
Chór „Soli Deo” został założony w 2006 roku przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle i parafii św. Stanisława BM, z inicjatywy dyrektora szkoły Zbigniewa Waszkiela. Nazwę przyjęto z frontonu Kościoła Gimnazjalnego, dedykując śpiew samemu Bogu. Dyrygentką mieszanego, 40-osobowego chóru od początku jest Monika Twarduś (tylko na czas urlopu macierzyńskiego zastąpiła ją Anna Cisoń). W latach 2006-2010 opiekę nad chórem sprawował ks. Andrzej Sroka, obecnie – ks. Łukasz Mariuszyc. W ciągu 5 lat istnienia przez chór przewinęło się około 150 wykonawców, którzy mogą pochwalić się zdobywaniem licznych laurów na konkursach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Kilka dni przed jubileuszowym koncertem „Soli Deo” wydał pierwszą płytę.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
luci
luci
2023 lat temu

Wszystko ślicznie , pieknie i ładnie , stroje piękne, pieśni wielkanocne zaspiewane nie na czasie, ale te kolędy zaśpiewane w czerwcu były bardzo rażąco nie pasowne. Pozdrawiam chór

kebab
kebab
2023 lat temu

Chodziło o to żeby pokazać całą pracę chóru.

wiesiek
wiesiek
2023 lat temu

Co kolędy! Czy ja przespałem wakacje.Co to już zima? Choinka nie ubrana? O kurcze! Chyba za dużo wypiłem!

ja
ja
2023 lat temu

Moim skromnym zdaniem chór skorzystałby na tym aby śpiewał więcej utworów luźnych, a nie tylko kościelne pieśni bo to jednak daje większe pole manewru i większy zasięg jeśli chodzi o konkursy i przeglądy 😉 Pozdrawiam!

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x