JDKKultura

Karpaccy wojowie na jasielskim rynku

W przeddzień rozpoczęcia III Karpackiego Festiwalu Archeologicznego „Dwa Oblicza” w piątkowy wieczór (16 sierpnia) wczesnośredniowieczni wojowie opanują jasielski rynek. Tam odbędzie się pokaz walki i uzbrojenia. Początek o godz. 19.30.

Zapowiedź (kliknij aby powiększyć)
Imprezę zainauguruje przemarsz wojów z Placu Żwirki i Wigury na jasielski rynek. Następnie wojowie stoczą ze sobą zainscenizowane pojedynki. Odbędzie się również pokaz uzbrojenia z IX i X wieku. Inscenizację zakończy prezentacja Karpackiej Troi i zaproszenie na Festiwal Archeologiczny do Trzcinicy.
III Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza” odbywa się na terenie starosłowiańskiego grodziska. Jest dwudniowa impreza, której celem jest przybliżenie życia naszych praprzodków. W tym roku odbędzie się w dniach 17 – 18 sierpnia. Sobota upłynie pod znakiem turniejów: łuczniczego o nagrodę Starosty Jasielskiego, a także bojowego o nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Burmistrza Miasta Jasła. Będzie można zobaczyć opowieści o wiekach przeszłych – inscenizacje oparte na mitologii słowiańskiej i wikińskiej, machiny oblężnicze w akcji – czyli jak dawniej grody zdobywano, pokaz uzbrojenia i przygotowywania wojów do bitwy, bitwę o panowanie nad Wałami Królewskimi oraz posłuchać legend i obrzędów słowiańskich zaklętych w muzyce zespołu Jar.
W niedzielę odbędą się pokazy strojów z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, turniej rzutu oszczepem o nagrodę Wójta Gminy Jasło, finały turniejów: bojowego o nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Burmistrza Miasta Jasła, a także łuczniczego o nagrodę Starosty Jasielskiego. Przybyli zapoznają się z powieściami o wiekach przeszłych, dzięki inscenizacjom opartym na mitologii słowiańskiej i wikińskiej. Wojowie ponownie zmierzą się w bitwie o Wały Królewskie. Fani muzyki folkowej będą mogli wysłuchać koncertów białoruskiego zespołu Stary Olsa, a także naszych Trzcinicoków.
Imprezie towarzyszyć będą: prezentacje dawnych rzemiosł, zwiedzanie obozu rzemieślników i wojów wczesnośredniowiecznych oraz wioski z epoki brązu, będzie można zwiedzić wystawę stałą skansenu, park archeologiczny i grodzisko. Odbędzie się także projekcja filmu „Karpacka Troja” oraz pokazy związane z epoka brązu: krzemieniarstwo, odlewnictwo brązu, plecionkarstwo, kuchnia, zdobienie ciał, wyrób naczyń i wczesnośredniowiecznych rzemiosł: płatnerstwa, drogownictwa, powroźnictwa, kowalstwa, odlewnictwa, snycerstwa, bursztyniarstwa czy garncarstwa.
Każdy z przybyłych będzie mógł zobaczyć jak dawniej wytapiano żelazo w dymarce, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i miotaniu włócznią. Na najmłodszych czekają zabawy i konkursy na świeżym powietrzu oraz w Salce Małego Odkrywcy.
Zapraszamy!
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x