r e k l a m a
JDKKultura

Majowa Noc z JDK

Od wczesnego popołudnia do północy (11 maja br.) Jasielski Dom Kultury odwiedziły setki miłośników sztuki, wyrażanej w różnorodnych działaniach artystycznych. Zgodnie z zapowiedziami, wśród przygotowanych na tę noc atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Występ grupy Lumen Noctis w Jasielskim Domu Kultury (fotorelacja naszego Czytelnika)
Dla najmłodszych
Dzieci najbardziej ucieszyły zabawy w „Magicznym Porcie”, który zagościł przed JDK za sprawą krakowskiego Teatru Wagabunda i cyrku Braci Makagon. Aktorzy i klauni bawili dzieci pokazami sztuki cyrkowej, jazdą na jednokołowym bicyklu, a także zaprosili najmłodszych do wspólnych gier i zabaw sprawnościowych. Dodatkową atrakcją było malowanie twarzy maluchów. Do późnej nocy biegały po JDK – u małe rozbrykane tygryski, kotki i pokemony.
Majowa Noc z JDK
Dla młodzieży
Młodzież nie kryła entuzjazmu podczas koncertu „Schodami do gwiazd”, w którym wystąpili jej rówieśnicy – uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych w JDK. Młodzi, utalentowani, wielokrotnie nagradzani na konkursach regionalnych i ogólnopolskich piosenkarze, przygotowani przez Ewę Grzebień, w programie zatytułowanym „Schodami do gwiazd”, zaprezentowali różnorodny program, bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy. Występy piosenkarzy przeplatał taniec. Także doceniany na wielu turniejach tanecznych zespół R-Revolution, prowadzony przez Katarzynę Koronę, wystąpił w trzech efektownych układach: „Drop it low”, „What’s a girl got to do” i „Magiczny”, wzbudzając entuzjazm zgromadzonych wokół fanów grupy.
Majowa Noc z JDK
Dla ciekawych świata
Prosto z tropików do Jasła zawitał Michał Szymczak Pasikonik – podróżnik przemierzający tropikalne lasy Ameryki Południowej. Efektem tych podróży są kręcone przez niego filmy – na projekcję jednego z nich pt. „Sezon na lwy” globtroter zaprosił gości Majowej Nocy z JDK. Jasielska publiczność obejrzała paradokumentalny film przedstawiający podróż autora autostopem przez Amerykę Południową. Widzieliśmy w nim Michała spotykającego w nieustającej podróży ludzi różnych kultur i narodowości, którym przez jakiś moment życia jest ze sobą po drodze. Michał Pasikonik jest twórcą własnej, autorskiej teorii pasikonizmu, w której zasady wpisane są wolność, powrót do natury i ciągłe poznawanie siebie.
Majowa Noc z JDK
Dla miłośników starego kina
Liczną publiczność zgromadziła projekcja niemego filmu „Janosik” z 1921 roku, z oprawą muzyczną na żywo w wykonaniu „Kwartetu Jorgi”. Niezwykła jest historia filmu zaprezentowanego podczas Majowej Nocy: jego autorami byli amatorzy, słowaccy emigranci, którzy przed wojną za chlebem wyemigrowali do USA. Oryginalna taśma z filmem zaginęła w 1921 roku, by odnaleźć się po pół wieku w… garażu w Chicago. Film ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W klimat epoki wprowadziła widzów muzyka świętującego w tym roku 30 – lecie pracy artystycznej „Kwartetu Jorgi”. Bracia Maciej i Waldemar Rychły etnicznymi brzmieniami muzyki góralskiej i słowackiej znakomicie wydobyli dramatyzm opowieści o legendarnym rozbójniku.
Majowa Noc z JDK
Dla zwolenników tajemniczych klimatów
Aktor Bodzio w meloniku zaganiał widzów dzwonkiem i sikawką do pogrążonego w mroku i mgle holu, gdzie z ram obrazu wyłaniał się tajemniczy mim. W blasku świec rozpoczęło się zwiedzanie wystawy „Od kuchni”, a skoro już o kuchni mowa, to był też miły akcent gastronomiczny: do degustacji przepysznych pierożków o smaku egzotyki i Orientu zaprosił gości Majowej Nocy Ahmad Naser z Firmy Trafunek.
Majowa Noc z JDK
Dla zainteresowanych kulturą żydowską
Do chwili zadumy skłoniła wystawa fotograficzna „Chasydzi” pokazująca coroczne pielgrzymki Chasydów do Leżajska. Jej autor Robert Podkulski uchwycił w kadrze chwile modlitewnej zadumy ortodoksyjnych Żydów nad grobem legendarnego cadyka Elimelecha Weisbluma. W świat chasydzkiej muzyki wprowadził gości wernisażu Maciej Wulw, skrzypek.
Tegoroczną Noc Majową zakończył efektowny, niesłychanie żywiołowy pokaz tańca ognia w wykonaniu grupy „Lumen Noctis”.
Imprezę wsparli: firma Trafunek Bis sp. z o.o. z Dębowca, Jasielska Sieć Sklepów MPM i firma Frogart, a także Pogotowie Medyczne Emergencja oraz słuchacze Medycznej Szkoły Policealnej im prof. Rudolfa Weigla w Jaśle, którzy zapewnili zabezpieczenie medyczne imprezy.
W czuwanie nad bezpieczeństwem zaangażowani byli również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz Straży Miejskiej. – Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób nam pomagali, serdecznie dziękujemy – powiedziała Helena Gołębiowska, dyr. JDK. Więcej informacji w najnowszym „Obiektywie Jasielskim”, m.in. rozmowy z goszczącymi w JDK artystami.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaslanka
jaslanka
2024 lat temu

szkoda, że mnie nie było w Jaśle, bo po zdjęciach widać…że było super!

abc
abc
2024 lat temu

I o to chodzi. Żeby się coś działo!!
Brawo dla organizatorów, brawo dla uczestników!!!

ixi
ixi
2024 lat temu

CZY BEDA JAKIES WIELKIE EKRANY NA RYNKU ZEBY MOZNA BYLO OBEJRZEC EURO?????

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x