Kultura

Młodzi dziennikarze z Kołaczyc zobaczyli TVN Kraków od „kuchni”

Dzień 16 listopada uczniowie klasy humanistyczno-dziennikarskiej z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach spędzili na warsztatach zorganizowanych w stacji TVN w Krakowie.

Młodzi dziennikarze z Kołaczyc zobaczyli TVN Kraków od „kuchni”
Dzięki warsztatom przyszli dziennikarze mogli pogłębić wiedzę z zakresu pracy w stacji telewizyjnej. Mieli okazję zobaczyć studia nagrań znanych programów (m. in. „Rozmów w toku”, „Uwagi”, „Bez recepty”). Dowiedzieli się także, na czym polega praca montażysty, czym jest tzw. greenbox oraz jakie znaczenie odgrywa światło i dźwięk podczas produkcji programów.
Młodzi dziennikarze z Kołaczyc zobaczyli TVN Kraków od „kuchni”
Cennym doświadczeniem były praktyczne ćwiczenia, w ramach których uczestnicy zrealizowali na żywo odcinek programu „Bez recepty”. Podczas gdy część z nich sprawdzała się w roli dyskutujących przed kamerą na tematy związane ze zdrowym trybem życia, inni byli operatorami kamer oraz pracownikami reżyserki.
Młodzi dziennikarze z Kołaczyc zobaczyli TVN Kraków od „kuchni”
Uczestnicy zwiedzili też plan zdjęciowy serialu „Julia”. Największe fanki telenoweli postarały się o zdjęcia z autografami ich ulubionych aktorów oraz miały możliwość sfotografowania znanych im z telewizji pomieszczeń serialowych. –Super – mówi Adrian jeden z uczniów. – W rzeczywistości pomieszczenia studyjne są o wiele mniejsze niż na ekranie, a teraz już znam triki, jakie stosują operatorzy kamer, by obraz był wizualnie większy.
Młodzi dziennikarze z Kołaczyc zobaczyli TVN Kraków od „kuchni”
Pobudzając zaangażowanie i kreatywność młodzieży, zajęcia prowadził pan Jerzy Kramarczyk, dziennikarz i aktor filmowy, teatralny i dubbingowy (m. in.: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Dom” i role dubbingowe: „Strażak Sam”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Smerfy”).
Pobyt w Krakowie uczniowie wykorzystali również na dawkę wiedzy z zakresu architektury, sztuki i historii, której dostarczył im spacer ulicami Starego Miasta. Podziwiali renesansowe i barokowe kamienice ulicy Kanoniczej (w jednej z nich mieszkał Karol Wojtyła), kościół Mariacki oraz wzgórze wawelskie. Archeologiczna ekspozycja „Wawel zaginiony” i filmowa rekonstrukcja komputerowa wybranych budowli z okresu wczesnoromańskiego i romańskiego dały im możliwość poznania dziejów zabudowy wzgórza.
Pozytywne reakcje młodzieży, zadowolenie oraz chęć dokumentowania zdarzeń na zdjęciach świadczyły o tym, że zarówno warsztaty dziennikarskie, jak i zwiedzanie stanowiły dla niej ciekawe doświadczenie.
LO Kołaczyce

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
polak
polak
2024 lat temu

Koalicja rządząca (PO+PSL) przegłosowała 8 listopada w sejmie ustawę dopuszczającą obrót żywnością GMO w Polsce. Mimo tego, iż zdecydowana większość społeczeństwa uważa tą żywność za szkodliwą dla zdrowia. Mało tego ustawa nie narzuca obowiązku znakowania żywności GMO. Nie będziemy wiedzieć, czy kupowana żywność jest GMO, czy też nie. Wiele krajów Unii Europejskiej (m.in.Francja, Austria, Węgry, W…łochy, Luksemburg, Grecja, Niemcy, Bułgaria) oraz Szwajcaria zabroniło, na podstawie odpowiedniego uzasadnienia, upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Jedno jest pewne, raz dopuszczona uprawa żywności GMO w Polsce, będzie nieodwracalna ze względu na skażenia transgeniczne pomiędzy roślinami GMO, a ekologicznymi. Nie da rady zakazać pszczołom zapylania między… Czytaj więcej »

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x