KulturaMBP

Na szlakach konfederatów barskich

15 maja 2014 r. gościem Jasielskiego Klubu Podróżnika w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle był Marian Kozłowski, pasjonat historii, który zaprosił uczestników do dalszych i bliższych podróży szlakami konfederatów barskich.

Na szlakach konfederatów barskich
Opowieść rozpoczęła się w Lanckoronie, jednym z głównych miejsc związanych z konfederacją. Uczestnicy spotkania obejrzeli film prezentujący najważniejsze postacie konfederacji barskiej, ruiny zamku i historyczne szlaki turystyczne, usłyszeli o bitwie, która rozegrała się tam w 1771 r. Kolejne miejsca odwiedzone podczas historycznej wędrówki to m.in. Brody, Drohiczyn, Mielnik, Włodawa, a także poza granicami Polski – Drezno, Stara Lubownia czy pobliski słowacki Zborov.
Szczególnie ważne okazały się jednak wędrówki po najbliższej okolicy – począwszy od Rzeszowa, gdzie w kościele farnym i kościele reformatów znajdują się mogiły konfederatów, przez Strzyżów z obrazem Matki Boskiej patronki konfederatów na ziemi krośnieńskiej, pole bitewne w Dęboszynie oraz liczne mogiły m.in. w Krośnie, okolicach Rymanowa, Miejscu Piastowym, aż do miejsc związanych z konfederacją barską w powiecie jasielskim. Na tym najbliższym szlaku znalazł się m.in. Grab, gdzie dzięki staraniom jasielskich pasjonatów konfederacji została zamieszczona tablica informacyjna o istniejącym tam obozie konfederackim, Nowy Żmigród, gdzie na cmentarzu znajduje się mogiła konfederatów, również dzięki staraniom pasjonatów historii regionalnej oznaczona tablicą, czy Święcany, gdzie do dziś istnieje trakt zwany konfederackim.
Na zakończenie, zachęcając uczestników spotkania do włączenia się do poszukiwań śladów konfederacji barskiej w naszym regionie, Marian Kozłowski powiedział: jesteśmy turystami historycznymi – jeśli dowiemy się, że gdzieś jest jakiś ślad, to idziemy tam by to sprawdzić, wydobyć i pokazać.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x