r e k l a m a
Kultura

Narodowe Czytanie na jasielskim Rynku

„Paweł i Gaweł”, „Śluby Panieńskie”, czy „Zemsta” – te i inne utwory Aleksandra Fredry można było usłyszeć w piątek, 6 września, na jasielskim rynku, gdzie najpopularniejsze dzieła komediopisarza czytali starostowie, radni powiatowi, pracownicy Starostwa Powiatowego i MDK-u oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Wszystko za sprawą II edycji „Narodowego Czytania”, które zapoczątkował rok temu prezydent RP Bronisław Komorowski.

Narodowe Czytanie na jasielskim Rynku
Starostwo Powiatowe, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Zespół Szkół nr 4 w Jaśle zorganizowały na jasielskim rynku „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro”. Tym samym Powiat Jasielski włączył się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, która w tym roku poświęcona była twórczości wybitnego komediopisarza Aleksandra Fredry, który pochodził z Podkarpacia.
Bohaterami dzisiejszego jasielskiego „Narodowego Czytania” byli samorządowcy, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielali się w role bohaterów popularnych utworów Fredry. Zanim jednak pojawili się na scenie, Anna Tyrpak, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, przybliżyła zebranym sylwetkę i twórczość Aleksandra Fredry.
Następnie na scenie wystąpili przedstawiciele władz powiatowych. Starosta Jasielski Adam Kmiecik wcielił się w rolę Wacława z utworu „Mąż i Żona” i Rejenta z „Zemsty”. Wicestarosta, Franciszek Miśkowicz, był Lubomirem w „Panu Geldhabie” i Gustawem w „Ślubach Panieńskich”. Etatowy Człowiek Zarządu, Tadeusz Górczyk, zagrał Majora w „Damach i Huzarach” oraz tytułowego Geldhaba. Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Bogusław Kręcisz, był Papkinem w „Zemście”. Zastępca Przewodniczącego RP, Grzegorz Pers, wystąpił w „Zemście” jako Cześnik, a w „Pawle i Gawle” był Gawłem. Natomiast radny powiatowy Znigniew Dranka był Kapelanem w utworze „Damy i Huzary” i Radoszem w „Ślubach Panieńskich”. Pawła w „Pawle i Gawle” oraz Rotmistrza w „Damach i Huzarach” zagrał Naczelnik Wydziału Edukacji Piotr Zoła. Z kolei Grażyna Leńczuk, Dyrektur Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle wcieliła się w rolę Elwiry w utworze „Mąż i Żona” oraz narratora w „Pawle i Gawle”.
Narodowe Czytanie na jasielskim Rynku
Na „Narodowe Czytanie” licznie przybyła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, a jej przedstawiciele także wystąpili na scenie, prezentując publiczności swój talent aktorski. Ci, którzy przynieśli książki, mogli przybić w nich pamiątkową pieczęć, przygotowaną specjalnie na tę akcję przez Kancelarię Prezydenta RP.
Wśród uczestników akcji był Wojciech Krokowski, nauczyciel jasielskiego Zespołu Szkół nr 4, który przyniósł na rynek swoją kolekcję kilkunastu książek Aleksandra Fredry, wszystkie pochodzące z pierwszych wydań.
– „Narodowe czytanie” udowodniło, że wspólna lektura wybitnych dzieł polskiej literatury jest sposobem na radosne spędzanie wolnego czasu w gronie znajomych, w towarzystwie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury. Akcja ta udowodniła, że wspólne czytanie można urządzić dosłownie wszędzie, nie tylko na rynku miasta. Chciałbym, aby w przyszłym roku Powiat Jasielski również przyłączył się do tej ogólnopolskiej akcji, a na rynku jasielskim zgromadziło się jeszcze więcej słuchaczy – powiedział do zgromadzonych na „Narodowym Czytaniu” dzieł Fredry Starosta Jasielski Adam Kmiecik.
Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ojojoj
ojojoj
2023 lat temu

Pan Krokowski <3

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x