JDKKultura

Nieprzemijające piękno klasyki

Michał Babiarz, niezwykle uzdolniony młody pianista, uczeń Gimnazjum nr 1 w Jaśle, wystąpił w koncercie „Wielcy kompozytorzy i ich dzieła”, podsumowującym jego całoroczną pracę, a zorganizowanym przez Jasielski Dom Kultury 3 lipca br. w sali kina JDK przy ul. Sokoła.

Nieprzemijające piękno klasyki
Młody artysta sprawił ogromną radość licznym jasielskim (i nie tylko) miłośnikom muzyki klasycznej, zabierając ich w świat twórczości Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina. Zgodnie z oczekiwaniami 15-letni muzyk dał znakomitą próbkę swoich możliwości. Jego wielki talent, atrakcyjny repertuar, solidne – jak zwykle – przygotowanie i światowej klasy instrument, jaki miał do dyspozycji, złożyły się na wspaniały koncert, który dostarczył słuchaczom niezapomnianych wrażeń. Pianista wykonał: Sonatę cis-moll op. 27 nr 2 (Księżycową) Beethovena oraz kompozycje Chopina: Etiudę c-moll op. 10 nr 12 (rewolucyjną), Preludium Des-dur op. 28 nr 15 (deszczowe), Balladę F-dur op. 38, Mazurka a-moll op. 68 nr 2, Etiudę As-dur op. 25 nr 1, Nokturn cis-moll op. 27 nr 1 i Walca Es-dur op. 18. Oczarowana publiczność wśród której był prof. Andrzej Pikul, kierownik katedry fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie, nauczyciel Michała oraz Janusz Szewczyk, dyrektor JDK, nagrodziła pianistę długą owacją.
Po koncercie, gratulując Michałowi świetnego występu i wszystkich tegorocznych sukcesów prof. Pikul powiedział m.in.: – Życzę ci, żeby miłość do muzyki nigdy nie wygasła w twoim sercu; żebyś z taką samą pokorą przyjmował sukcesy, jak i porażki; żebyś swoim wysiłkiem rozwinął swój talent, tak, byś mógł kiedyś powiedzieć, że nie zakopałeś go, jak w ewangelicznej przypowieści, tylko puściłeś w obieg; żebyś był chlubą swoich rodziców, Jasła i moją oczywiście też. Profesor przyłączył się również do podziękowań składanych przez Michała wszystkim, którzy w najróżniejszy sposób go wspierają.
Na początku natomiast, prowadząca koncert Jadwiga Błażowska, pierwsza nauczycielka Michała, zaczynającego naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat, przypomniała jego tegoroczne osiągnięcia: wyróżnienie w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Zgorzelec/Gërlitz (Niemcy), II miejsce w międzynarodowym konkursie nagraniowym w Atenach (Grecja), wyróżnienie w XIII Płockim Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Współczesnej, II miejsce (I nie przyznano) w X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle oraz I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Giovani Musicisti” w Treviso koło Wenecji (Włochy).
Ponadto – jak zaznaczyła – w minionym roku szkolnym Michał zorganizował i wykonał dwa recitale w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle (w listopadzie – recital chopinowski, w grudniu – koncert „Z muzyką przez wieki”), dał krótki koncert podczas uroczystości wręczenia stypendiów Burmistrza Miasta Jasła dla uzdolnionych uczniów, uczestniczył w koncercie z okazji otwarcia sali koncertowej w PSM im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie i zaprezentował – ze specjalną dedykacją dla prezydenta Krakowa – nokturn cis–moll op. 27 Fryderyka Chopina. 15-letni jaślanin wykonał też krótki koncert w Operze Krakowskiej podczas 20. sympozjum naukowo-szkoleniowego, wziął udział w koncercie „Rewers”, odbywającym się w całkowitej ciemności w Muzeum Sztuki Japońskiej „Manga” w Krakowie, a poświęconym niewidomym uczniom szkół muzycznych oraz zagrał nagrodzony utwór Waldemara Króla „Wehikuł czasu” podczas uroczystej inauguracji konkursu kompozytorskiego „Srebrna szybka” w Krakowie.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x