KulturaMuzeum

Okazy paleontologiczne dr Kadyiego w jasielskim muzeum

W Muzeum Regionalnym w Jaśle czynna jest wystawa „Skarby Ziemi”, na której zgromadzono zbiory paleontologiczne dr. Stanisława Kadyiego oraz kolekcję archeologiczną należącą do jasielskiego muzeum.

Wystawa "Skarby Ziemi" w jasielskim Muzeum (fot. Sylwia Binkowicz, Jaslonet.pl)
Samych eksponatów paleontologicznych jest ponad 2 tys. Znalezione zostały przez dr Kadyiego na terenie byłego województwa rzeszowskiego i powiatu jasielskiego. Doktor udokumentował występowanie szczątków kopanych w 43 miejscowościach. Był pierwszym, który prowadził na tak szeroką skalę badania fliszu karpackiego.
Mariusz Świątek, historyk muzeum
Taką rzeczą, która nie ma odpowiednika w polskich zbiorach jest odcisk żółwia z epoki oligocenu odnaleziony w Winnicy koło Krosna – mówi Mariusz Świątek, historyk z Muzeum Regionalnego w Jaśle.
Wśród okazów paleontologicznych z okolic Jasła można oglądać odciski ryb pochodzących z okolic Żółkowa i Sobniowa.
Do rzadkości należą odnalezione w na naszym obszarze odciski roślin, które żyły tutaj w dawnych zbiornikach wodnych – dodaje Świątek.
Ze względu na rzadkość występowania skamieniałości w skałach budujących Karpaty, preparaty zgromadzone przez dr Stanisława Kadyiego stanowią szczególnie istotny wkład dla uzupełnienia stratygrafii, a więc określenia wieku i następstw warstw skalnych.
Największą sensację i zainteresowanie młodzieży, zwłaszcza tej najmłodszej wzbudzają szczątki zwierząt kopalnych takich jak mamut, tur czy niedźwiedź jaskiniowy. Na podstawie zachowanych ciosów można zobaczyć, że były to zwierzęta potężne i żyły na naszym terenie – mówi historyk jasielskiego muzeum.
Wystawa "Skarby Ziemi" w jasielskim Muzeum (fot. Sylwia Binkowicz, Jaslonet.pl)
Jedyne, czego brakuje jasielskiemu muzeum to szczątki dinozaurów, ale jak mówi Mariusz Świątek, muzeum chce kiedyś uzupełnić tę kolekcję.
Na wystawie można także oglądać zbiory archeologiczne z okolic Jasła. Najstarsze ślady pobytu człowieka w Kotlinie Jasielskiej przypadają na paleolit, który związany jest z okresem zlodowaceń. O czym świadczą znaleziska archeologiczne liczące 30 tys. lat.
Na wystawie można także oglądać nieco młodsze eksponaty, z okresu średniowiecza. W tym znaleziska broni wykonanej z żelaza, głównie toporów, które są datowane na XI wiek.
Alfred Sepioł, dyrektor muzeum
Do niezwykle rzadkich i cennych należą znaleziska mieczy. W ostatnich latach w okolicach Jasła znaleziono dwa takie miecze, datowane na wiek XIV. Znajdują się one w zbiorach muzeum – mówi dyrektor muzeum Alfred Sepioł.
Wystawa jest również ekspozycją jubileuszową. W tym roku przypada bowiem okrągła rocznica 110 urodzin i 30 rocznica śmierci Stanisława Kadyiego.
Wystawa „Skarby Ziemi” będzie czynna w Muzeum Regionalnym w Jaśle do końca roku.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dragoness
dragoness
2024 lat temu

Zwierzęta KOPALNE! To najwyżej one mogły coś kopnąć.

mmm
mmm
2024 lat temu

a ile wejściówka na tą wystawę?

DO dragoness
DO dragoness
2024 lat temu

nie to zwierze niechcący Ciebie kopnęło w główkę i bredzisz

renia
renia
2024 lat temu

A gdzie zegary ? kiedys jak zyl pan dr ,, bylam tam i pamietam pelno zegarow……..

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x