r e k l a m a
KulturaMBP

Opowiadać świat szczegółem – spotkanie z autorką „Papuszy” w MBP Jasło

W ramach Literackich spotkań IX Festiwalu Poezji i Prozy,gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle będzie Angelika Kuźniak, autorka opowieści reporterskich „Marlene” i „Papusza”. Spotkanie autorskie odbędzie się 29 września 2014 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle.

Plakat
Publiczności znana jest przede wszystkim dzięki niezwykłym portretom: Marleny Dietrich i Bronisławy Wajs. Opowieść „Marlene” (2009) nie odwołuje się do „pięknej” strony życia Dietrich. To opowieść o tragicznym życiu oraz niemedialnym, nieeleganckim i bezlitośnie prozaicznym upadku. Autorka przedstawia kobietę, która przez całe życie walczyła – o różnie rozumiane – przetrwanie.”Papusza” (2013), to opowieści o cygańskiej poetce.
Autorka dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzuciły nowe światło na los tytułowej bohaterki – Bronisławy Wajs, po cygańsku zwanej Papuszą, czyli lalką.Pamiętnik poetki, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma.
Angelika Kuźniak – polska reporterka, od 2000 roku współpracuje z Gazetą Wyborczą, publikuje głównie w magazynie reporterów Duży Format. Trzykrotnie została uhonorowana nagrodą Grand Press. Jej wywiad z Hertą Müller, opublikowany w Dużym Formacie, przyniósł jej Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad 2009 roku.
W listopadzie 2014 r. nakładem wydawnictwa „Znak” ukaże się nowa książka Angeliki Kuźniak napisana wspólnie z Eweliną Karpacz-Oboładze„Czarny Anioł. O Ewie Demarczyk”, opowieść o wielkiej artystce, która zamilkła na własne życzenie.
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x