JDKKultura

Oskar dla Emily w JDK: Życie to gra ?

Pokaz fantastycznego aktorstwa w wykonaniu Ewy Wiśniewskiej i Leszka Teleszyńskiego, zobaczyła publiczność
tragikomedii „Oskar dla Emily”, wystawionej 28 października w Jasielskim Domu Kultury, w ramach IV Jesiennych
Spotkań z Teatrem. Widownia pożegnała aktorów owacją na stojąco.

Oskar dla Emily w JDK: Życie to gra ?
„Oskar dla Emily” to gorzka komedia o życiu pary aktorów: Henry’ego i Emily, nie mogących pogodzić się z przemijaniem, z tym, że czas ich świetności minął bezpowrotnie. Obydwoje pragną podziwu, uwielbienia publiczności, ale ta ma już nowych idoli. Grają więc sami przed sobą udając, że wszystko jeszcze przed nimi, że są w stanie podbić świat, że znów będą ich oklaskiwać. Przecież tak było zawsze, dlaczego nie teraz?
Oskar dla Emily w JDK: Życie to gra ?
Przygotowując się do gali oscarowej wspominają najlepsze swoje role i strzępy z życia, które właściwie było uciążliwym dodatkiem do tego co działo się na scenie. Dlatego ułożyli sobie scenariusze na życie – każde własny – i trzymają się ich zawzięcie. Grają, że grają i grają, że żyją. Dzwonią do syna: według niej – lekarza, według niego – adwokata. Z przyjętych ról nie jest w stanie na dłużej wytrącić aktorskiej pary nawet oświadczenie dostawcy cateringu – bywającego u nich codziennie od roku – że ich syn nie żyje, a on jest ich wnukiem. By przejść po czerwonym dywanie, muszą go sobie sami rozwinąć w domu. A w odświętnych kreacjach mogą wystąpić tylko w swoich czterech ścianach, przed szklanym ekranem, na którym oglądają transmisję z wręczania Oscarów. Ta smutna prawda jednak do nich nie dociera…
Oskar dla Emily w JDK: Życie to gra ?
Spektakl skłania do refleksji nad życiem, nad tym co jest w nim najważniejsze i jak łatwo pozory biorą górę nad rzeczywistością. Któż z nas nie zna takich ludzi? Któż z nas nie gra wciąż nowych ról przed innymi i przed sobą? Kto może powiedzieć: niczego nie muszę udawać?
„Oskar dla Emily” był kolejną sztuką zaprezentowaną w ramach IV Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle, których partnerami są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Karpacka Spółka Gazownictwa oraz Grupa LOTOS S.A.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x