JDKKultura

Pasjonujący świat motyli w JDK

Jedne żyją od świtu do zmierzchu, a inne nawet klika miesięcy. Potrafią zachwycać swoimi kolorami lub mieć jednolitą barwę. Motyle, były głównymi bohaterami 6. spotkania Klubu Ludzi z Pasją, które odbyło się we wtorek, 10 marca br. w sali offowej Jasielskiego Domu Kultury.

O swojej pasji ciekawie opowiadał Krzysztof Mazur, posiadający liczną kolekcję zarówno rodzimych, jak i egzotycznych okazów. – Chciałem państwu zaprezentować poszczególne gatunki z różnych regionów kraju, Na świecie występuje 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce od 3 200 do 3 300, to jest zmienna liczba, ponieważ jedne gatunki ze względów naturalnych wymierają. Powodem tego jest zmiana środowiska naturalnego w którym występują. Zarastają łąki, czy karczowane są zręby leśne. Inne gatunki masowo się pojawiają, ze względu na ocieplenie, pojawienie się nowych roślin, które do nas przywędrowały – mówił Krzysztof Mazur.

Gość klubu przybliżył przybyłym gatunki motyli europejskich w tym dziennych i nocnych. Podzielił się również ciekawostkami dotyczącymi ich pożywienia. Przysmakiem zmierzchnicy trupiej główki jednego z największych motyli nocnych w Polsce jest miód pszczeli. Stąd można ją spotkać w pasiekach.

– W naszym kraju występuje około 3000 gatunków motyli nocnych i około 160 gatunków motyli dziennych. Bardzo duża grupa motyli dziennych jest pod ścisłą ochroną. Jedne są chronione z racji gatunku, inne ze względu na warunki występowania. To są przede wszystkim motyle dzienne z rodzaju górówka – eregia. Głównie występują w Tatrach, a pięć gatunków poza Tatrami, w okolicach Śnieżnika na Dolnym Śląsku, Beskidzie Niskim, Bieszczadach – podkreślił gość klubu.

Pasjonaci z uwagą słuchali Krzysztofa Mazura i podziwiali jego okazy. Wśród nich znalazły się zarówno pawica gruszówka, rusałka osetnik, pokłonnik osinowiec jak i okazy europejskie, azjatyckie czy afrykańskie.

JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x