Kultura

Pierwsi w powiecie, drudzy w województwie

Drużyna pierwszej pomocy z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach w składzie: Gabriela Wojtunik, Marzena Knap, Andżelika Maziarz, Bartłomiej Król oraz Radosław Krupka pod opieką Marzeny Sikory, po odniesionym wcześniej zwycięstwie w etapie powiatowym, zajęła (26.05) II miejsce w Etapie Wojewódzkim Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy.

Pierwsi w powiecie, drudzy w województwie
W zawodach wzięło udział 9 drużyn. Na początku zawodnicy zmierzyli się z pytaniami testowymi, gdzie musieli wykazać się sporą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy w różnych przypadkach, a także historii PCK. W dalszej części zawodów czekał ich sprawdzian praktycznych umiejętności. Uczniowie rywalizowali w pięciu konkurencjach:
– udzielenie pierwszej pomocy osobie potrąconej przez samochód. W trakcie tego wypadku obrażenia ponieśli także kierowca i pasażer pojazdu, których również należało zaopatrzyć;
– pomoc dziewczynie, która upadła z wysokości i miała uraz kręgosłupa a także głęboką ranę głowy;
– pierwsza pomoc udzielona dziewczynie, która uległa wypadkowi w trakcie biegania po parku – miała ona złamaną kończynę dolną;
– udzielenie pomocy osobie która była nieprzytomna i nie oddychała oraz jej koleżance, która miała atak paniki;
– pomoc osobie, która usiłowała popełnić samobójstwo poprzez podcięcie żył i zatrucie dużą ilością leków.
Czynności wykonywane w trakcie „akcji”, czas działania, sposób komunikowania się, wymiany informacji, powiadamiania służb ratowniczych oraz dowodzenia akcją były bacznie obserwowane, sprawdzane i oceniane przez sympatycznych, a zarazem surowych sędziów.
Dzięki ciężkiej, intensywnej i systematycznej pracy, uczniowie kołaczyckiego liceum po raz kolejny odnieśli wielki sukces, który pokazuje nieprzeciętne umiejętności młodzieży naszej szkoły. Drużyna została także dodatkowo wyróżniona za wyjątkową skuteczność działania, zgranie zespołu i zdolność do natychmiastowego reagowania, zaś opiekunkę grupy wyróżniono za umiejętność pracy w zespole i zdyscyplinowanie drużyny.
Warto nadmienić, że młodzież w etapie wojewódzkim reprezentowała nie tylko szkołę ale również powiat jasielski. Serdecznie gratulujemy uczniom i ich opiekunowi jednocześnie życząc dalszych sukcesów.
LO w Kołaczycach

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x