JDKKultura

„PlaJa” w Galerii JDK: piękno różnorodności

Około 80 prac obejmujących najrozmaitsze dziedziny sztuk plastycznych można oglądać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury, dzięki nieformalnemu stowarzyszeniu jasielskich plastyków „PlaJa”, które właśnie tu zorganizowało swoją najnowszą wystawę. Ekspozycja będzie czynna do końca października br.

„PlaJa” w Galerii JDK: piękno różnorodności
Różnorodność pokazywanych na niej prac jest odzwierciedleniem możliwości ich autorów, tworzących – jako grupa „PlaJa” – przedziwną mozaikę nietuzinkowych postaci, których spoiwem jest przyjaźń i miłość do sztuki.
Wśród prezentowanych dzieł dominuje malarstwo, ale nie brakuje i rzeźby, ceramiki czy rysunku; są też znakomite collage, fotografia, a nawet metaloplastyka i fascynujące prace ze szkła łączonego z różnymi innymi materiałami. Bez wątpienia warto zajść do JDK by obejrzeć tę wystawę, na której każdy powinien znaleźć coś, co go zachwyci.
Przekonali się o tym ci, którzy przyszli na wernisaż 25 bm. Jego dodatkową atrakcją było to, że każdy gość mógł zabrać ze sobą do domu świetnie opracowany katalog, przybliżający sylwetki artystów nieformalnie zrzeszonych w „Plai”, wydany dzięki Stypendium Artystycznemu Burmistrza Miasta Jasła, przyznanemu grupie na wiosnę bieżącego roku. – Prace artystów z „Plai” są autentyczne i na bardzo dobrym poziomie – mówił Marek Burdzy z Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, poproszony o zabranie głosu przez otwierającego wystawę dyrektora JDK Janusza Szewczyka. – Widać że ich autorzy w pełni zasłużyli na Stypendium Artystyczne Burmistrza Miasta Jasła i życzyłbym im, żeby co roku takie stypendium dostawali. Bo artyści potrzebują wsparcia, potrzebują, żeby ich kochać, potrzebują – tak jak każdy z nas – drugiego człowieka. Niech żyją artyści.
Plastycy z grupy „PlaJa” byli oczywiście głównymi bohaterami czwartkowego wieczoru w JDK, ale nie jedynymi nagrodzonymi przez burmistrza, prezentującymi się przed publicznością. Wernisaż rozpoczęła bowiem Aleksandra Tocka, wokalistka JDK, także laureatka stypendium burmistrza, a swój wiersz „Cabernet sauvignon”, nawiązujący do klimatu spotkania, z tomiku wydanego dzięki stypendium przeczytał Edward Lecheta. Wystąpił też zespół wokalny JDK „Fermata”, przygotowany przez Ewę Grzebień. Śpiewająca w nim Oliwia Hap wygrała niedawno – o czym przypomniał dyrektor JDK Janusz Szewczyk – Międzynarodowy Festiwal Piosenki we Vranovie na Słowacji – zdobywając „Złoty kasztan”.
***
Nieformalne stowarzyszenie jasielskich plastyków „PlaJa” powstało w 2007 roku. „Dyrektor Muzeum w Jaśle Alfred Sepioł w ramach współpracy z Muzeum w Trebiszowie na Słowacji, z którym Muzeum współpracuje od wielu lat, postanowił zorganizować wystawę jasielskich artystów na Słowacji. Zaproponował to kilku plastykom z Jasła (M. Burdzie, J. Kukułce, M. i B. Samborskim), oni z kolei zaprosili dalszych artystów i tak powstała nieformalna grupa. Postanowiono wspólnie wydać katalog za pieniądze własne i sponsorów. Jan Kukułka wymyślił nazwę grupy, Jan Dyląg zaprojektował Katalog.” – przedstawia w najnowszym katalogu genezę stowarzyszenia Bogdan Samborski.
Stowarzyszenie „PlaJa” tworzą: Piotr Betlej, Iga Brej – Kozon, Anna Brożyna, Mieczysław Burda, Wiesław Czechowicz, Joanna Dyląg, Magdalena Florczyk, Barbara Józefowicz, Tomasz Kasprzyk, Ireneusz Kopacz, Bogdan Kozon, Jan Kukułka, Adam Łyszczek, Tomasz Olbrot, Henryk Olszówka, Anna Papiernik, Małgorzata Samborska, Bogdan Samborski, Aram Shakhbazyan, Mirosław Szudy. Na wystawie w JDK swoje prace prezentują wszyscy oprócz Henryka Olszówki.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x