Kultura

Planujemy i działamy! Tworzymy mapę Jasła

Nazywamy się Ilona Godniak i Kacper Uram, jesteśmy uczniami Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle. W ciągu 2 miesięcy prowadziliśmy badania dotyczące naszego miasta. A dokładniej co należałoby w nim zmienić, ulepszyć lub stworzyć. Do swojego projektu zaprosiliśmy młodzież Jasła.

Planujemy i działamy! Tworzymy mapę Jasła
Korzystając z internetowej mapy naszego miasta wyznaczyliśmy trasę, którą pokonaliśmy w celu rozeznania się w terenie. Po spacerze zorientowaliśmy się, że w Jaśle znajduje sie mnóstwo obszarów godnych polecenia, ale także miejsc, które potrzebują odnowy i remontu. Ułożyliśmy pytania badawcze, na które odpowiedzieliśmy. Chcieliśmy również znać opinię mieszkańców Jasła w różnym wieku na ten temat, więc na podstawie problemów analitycznych (badawczych) stworzyliśmy multimedialną ankietę.
Planujemy i działamy! Tworzymy mapę Jasła
Postanowiliśmy zaangażować w naszą działalność różne organizacje młodzieżowe. Między innymi: 139 Drużynę Harcerską „Lisy” , która działa przy Gimnazjum nr 2, Wiceprzewodniczącą szkoły – Gabriele Wiejowską i Rzecznika Praw Ucznia – Justynę Rybę oraz wiele innych stowarzyszeń. Poprosiliśmy o rady Martę Dzik – Nauczycielkę Historii i WOS-u z piętnastoletnim stażem oraz Wiesława Hapa – prezesa Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Odwiedziliśmy także miejską bibliotekę.
Po zgromadzeniu już prawie wszystkich istotnych informacji dotyczących badania zorganizowaliśmy spotkanie w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle, na którym przeprowadziliśmy dyskusję i stworzyliśmy mapę Jasła, na której zaznaczono miejsca, które trzeba wyremontować miejsca, które reprezentują Miasto Jasło i te które potrzebujemy. Zaprosiliśmy uczniów i absolwentów szkoły oraz młodzieżowych aktywistów jasielskich. Na koniec z wszystkimi możliwymi pomysłami udaliśmy sie na wizytę do burmistrza Miasta Jasła – Ryszarda Pabiana. On rozpatrzył nasze wnioski i życzył nam sukcesów. Znaleźliśmy również kilka sojuszników.
Planujemy i działamy! Tworzymy mapę Jasła
Wnioski:
1. W Jaśle jest dużo obiektów rekreacyjnych, ale przede wszystkim są to obszary otwarte. Z tego powodu w zimie trudno jest rozwijać swoje pasje. Powstały obiekt powinien być zaopatrzony w nawierzchnię, dach. Władze miasta wykazały chęć współpracy, za niedługi czas przy ulicy Słonecznej, za parkiem linowym ma powstać taki budynek.
2. Ulice w Jaśle i rzeczy znajdujące się na tych obszarach np. rabatki czy kosze są zaniedbane. Aby odrestaurować te przedmioty należy podjąć współdziałanie z grupą wolontariuszy.
3. W Jaśle nie ma wystarczającej ilości miejsc dla osób starszych jak i osób młodych.
– Przy szkole można byłoby zbudować jakiś klub zainteresowań np. sale prób dla muzyków – młodzież zasugerowała nam tę odpowiedź.
– Młodociani również uważają że świetnym pomysłem byłoby stworzenie klubu dyskotekowego właśnie dla ludzi młodych, niepełnoletnich.
Plan działań:
1. Będziemy koordynowali działania w sprawie tworzenia boiska z krytą nawierzchnią,
2. Zorganizujemy akcję odrestaurowania rabatek i koszy w Jaśle,
3. Wystąpimy z wnioskiem o zrobienie klubu przy szkole.
Odnawianie zniszczonego mienia państwa zintegruje młodzież. Zbudowanie przy szkole budynku do rozwijania pasji byłoby świetną ofertą dla osób, którzy nie mają środków na wynajem sali bądź płatne korepetycje. A wybudowanie młodzieżowego klubu sprawiłoby, że młodzi ludzie spędzaliby czas pod opieką a nie gdzieś w niebezpiecznym środowisku. Jesteśmy przekonani, że zaangażowaniem i współpracą wspólnie z mieszkańcami Jasła możemy stworzyć miejsca, które na zawsze zapadną nam w pamięć.
Ilona Godniak i Kacper Uram

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x