KulturaMBP

„ Pośród stalowych ścian własnego umysłu…”

2 grudnia 2011 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Adamem Bełdą, które koncentrowało się wokół jego debiutanckiej powieści fantastycznonaukowej Edgar.

„ Pośród stalowych ścian własnego umysłu…”
Autor podzielił się swoimi przemyśleniami dotyczącymi pracy nad powieścią, źródłami inspiracji i zdradził tajniki fabuły. Powieść powstała poprzez rozbudowanie opowiadania pod tym samym tytułem, które zostało nagrodzone w Konkursie Literackim, zorganizowanym w ramach Światowego Tygodnia Mózgu w 2009 roku. Jak zauważył autor, konwencja science fiction pozwala zawrzeć wiele wątków dotyczących spraw uniwersalnych.
„ Pośród stalowych ścian własnego umysłu…”
Edgar, tytułowy bohater to człowiek, którego mózg umieszczono w metalowym cyborgu. Próbuje on znaleźć odpowiedź na pytanie „Co jeszcze ze mnie zostało?” W kontekście powieści narzuca się pytanie czy sam mózg decyduje o człowieczeństwie, czy być człowiekiem to odczuwać rzeczywistość i reagować na nią za pośrednictwem ciała?Swoją przygodę z pisarstwem rozpoczął w I klasie Szkoły Podstawowej w Kołaczycach, biorąc udział w Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży,organizowanym corocznie od 1996 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Na pytanie o rady dla początkujących pisarzy autor odpowiedział: „Trzeba dużo czytać. Nie da się pisać bez czytania”. Polecił również konkursy literackie jako sposób sprawdzenia swoich możliwości i zdolności pisarskich. Młodzi pisarze nie powinni się zrażać odrzucaniem powieści przez wydawnictwa. Jak stwierdził, miał szczęście, gdyż jego książkę wydrukowało czwarte wydawnictwo do którego się zwrócił.
„ Pośród stalowych ścian własnego umysłu…”
Promując swoją powieść nie lekceważy żadnego kanału reklamy, chociaż uważa, że najskuteczniejszą jej formą jest Internet, a zwłaszcza portale związane z fantastyką, gdzie można umieścić recenzje książki lub uzyskać jej ocenę. Zainteresowania Adama Bełdy wynikają z kierunku studiów i koncentrują się wokół zagadnień związanych z medycyną, psychologią, biologią i fizyką. Lubi czytać powieści science fiction i horrory, ale nie stroni od innych gatunków powieściowych, jeśli zainteresuje go fabuła lub tematyka utworu. Co do swoich planów na przyszłość zapewnił, że zamierza nadal pisać.
„ Pośród stalowych ścian własnego umysłu…”
Być może powstanie kontynuacja Edgara, którego zakończenie jest otwarte. Obecnie jednak pracuje nad powieścią cyberpunkową osadzoną w polskich realiach. Uczestnicy spotkania – młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, mieli okazję zapoznać się z dwoma najnowszymi opowiadaniami autora o charakterze komediowym, gdyż jak zauważył, nie wszystkie jego utwory są poważne. Lubi obserwować rzeczywistość i dostrzega groteskowe sytuacje i zachowania. Rozmowę z autorem przeprowadził Kacper Lawera – jeden z redaktorów gazetki Okulus wydawanej przez I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.
Spotkanie odbyło się w ramach Klubu Powiększania Wyobraźni.
MBP w Jaśle
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x