KulturaMuzeum

Prace Štefana Bubána w jasielskim Muzeum

W tym roku mija 20-lecie współpracy pomiędzy Muzeum Regionalnym w Jaśle a Vlastivednem Muzeum w Trebisovie. Z tej okazji w Muzeum Regionalnym w Jaśle można oglądać  wystawę malarstwa słowackiego artysty Štefana Bubána. 

Wystawa, którą można obejrzeć jest już trzydziestą ósmą w dorobku obydwu muzeów.

– Naszą współpracę zapoczątkowaliśmy w 1991 roku, gdy to zaprezentowaliśmy nawzajem swoją kulturę ludową. W kolejnych ekspozycjach zaprezentowaliśmy naszą kulturę i sztukę – tłumaczy Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Bubán w swoim dorobku posiada liczne nagrody m.in Złota Planeta, która została przyznana mu w 1990 roku na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnego Malarstwa.

Z powodów zdrowotnych artysta nie mógł pojawić się na wystawie, w jego zastępstwie przyjechał Juraj Żagański, dyrektor Vlastivednego Muzeum w Trebisovie.

– Štefan z powodu problemów zdrowotnych nie pojawił się na dzisiejszej wystawie, choć bardzo mu na tym zależało. Jednak jego problemy z sercem okazały się go przezwyciężyć. Na wystawę miał przyjechać burmistrz Trebisowa, ale z powodu powodzi, która nawiedziła również Trebisóv musiał zostać na miejscu by załatwiać inne sprawy związane z miastem – mówił Juraj Żagański, dyrektor Muzeum w Trebisovie.

Ekspozycje będzie można obejrzeć do końca lipca w Muzeum Regionalnym w Jaśle przy ulicy Kadyiego 11.

Przemysław Janas
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x