Kultura

Przypomnieli stare kolędy i pastorałki

Koncert finałowy XX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” odbył się w sobotę, 10 stycznia br. w Jasielskim Domu Kultury. Na scenie JDK wystąpili zdobywcy pierwszych i drugich miejsc wszystkich kategorii.

Przypomnieli stare kolędy i pastorałki
Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” odbył się już po raz dwudziesty. Zdaniem Ryszarda Pabiana, burmistrza Jasła, jest on wyjątkowy z wielu względów. Uczestniczą w nim młodzi wykonawcy – od przedszkolaków po uczniów szkół ponadgimanzjalnych i nie tylko z Jasła czy powiatu jasielskiego, ale także z innych województw. Również dobór repertuaru jest bardzo różnorodny i ciekawy. – Konkurs ma bogaty i wyjątkowy repertuar, bo śpiewane są nie tylko tradycyjne kolędy, ale także pastorałki, zarówno te stare, jak i nowoczesne. Dziękuję wykonawcom, ich rodzicom i opiekunom za przygotowanie do występów. Dziękuję także sponsorom, bo to dzięki nim mamy tak wspaniałe nagrody – powiedział podczas koncertu galowego Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, gratulując jednocześnie zwycięzcom.
Przypomnieli stare kolędy i pastorałki
Do tegorocznej edycji zgłosiło się łącznie ponad 130 uczestników (solistów i zespołów) we wszystkich grupach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Jury oceniało występy w trzech kategoriach: zespoły wokalne, wokalno – instrumentalne oraz soliści. Podczas eliminacji, które odbyły się w połowie grudnia ubiegłego roku, komisja konkursowa, której zasiadali: Lora Szafran, wokalistka jazzowa, Zofia Stopińska, redaktor muzyczny Radia Rzeszów oraz Jerzy Dynia, redaktor muzyczny TV Rzeszów nagrodziła 18 solistów i 9 zespołów.
Konkurs organizowany od 1991 roku cieszy się tak ogromną popularnością, że doczekał się już występów następnego pokolenia. – Dowiadujemy się od naszych sympatyków, że ich dzieci tu występowały, a teraz występują już ich wnuki. Niektórzy instruktorzy, opiekunowie muzyczni i wykonawcy są wierni temu konkursowi do dzisiaj, bo przypomina on stare kolędy i pastorałki i nie tylko z Jasielszczyzny czy Podkarpacia. Pojawiają się też kolędy z innych regionów kraju, jak kurpiowska pastorałka „Śliczna panianka”, którą mieliśmy okazję dzisiaj usłyszeć – mówi Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. Oliwia Lewandowska, która ją wykonała jest – zdaniem Ewy Grzebień, instruktora muzyki JDK, pomysłodawcy konkursu odkryciem tej edycji.
Przypomnieli stare kolędy i pastorałki
Koncert poprowadziła Helena Gołębiowska, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury, a nagrody i dyplomy wręczali: Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, sponsor Konkursu – właściciele sieci sklepów MPM Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal oraz Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. Konkursowi od samego początku towarzyszą anioły, które otrzymali najlepsi wykonawcy oraz przyjaciele i partnerzy Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” Maria Kokoczka i Mirosław Prcunal. W tym roku anioły (każdy inny, niepowtarzalny) zostały zaprojektowane i wykonane przez Igę Brej – Kozon.
A na zakończenie wszyscy zaśpiewali kolędę „Tryumfy króla niebieskiego”.
Wśród gości koncertu byli: senator Alicja Zając, poseł Bogdan Rzońca, burmistrz Jasła, Henryk Rak, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła, zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz – Czech, ksiądz dziekan Zbigniew Irzyk oraz Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal, właściciele sieci sklepów MPM.
Organizatorem Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” jest Jasielski Dom Kultury, który ufundował statuetki dla nagrodzonych. Patronat honorowy tradycyjne objęli już Burmistrz Miasta Jasła oraz ksiądz dziekan Dekanatu Jasło Wschód.
Nagrody i wyróżnienia:
Przedszkola:
Solistki: Weronika Twarduś – Niepubliczne Przedszkole Chatka Puchatka w Jaśle, Klara Smoła – Pałac Młodzieży w Tarnowie, Sandra Ryba Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle, Emilia Starzec – Przedszkole w Skołyszynie, Jagoda Leś – Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.
Zespoły: Bajkowe Nutki – Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle, Tańczące obłoki i Krasnale – PM nr 3 w Jaśle, Kolędniczki – PPM nr 10 w Jaśle, Anielskie dziewczynki – Przedszkole Parafialne Sióstr Dominikanek w Zaczerniu, Półnutki – PM nr 11 w Jaśle.
Wyróżniono: Jana Preisnera – PM nr 10 w Jaśle, Amelię Konopkę – PM nr 6 w Jaśle, Antoninę Syrek – PM nr 2 w Jaśle, Zespół Pszczółki – PM nr 6 w Jaśle, Zespół „Żabki” – PM nr 10 w Jaśle oraz Zespół Puchatki – ZSP w Skołyszynie.
Szkoły podstawowe
Kl. I-III
Soliści: 1. Kinga Tawrell, 2. Zofia Preisner, 3. Natalia Domaradzka.
Wyróżniono: Karolinę Polak, Bartosza Gbura, Julię Roman i Kingę Paszek
Kl. IV- VI
Soliści: 1. Aleksandra Brągiel, 2. Paulina Pawluś, 3. Alicja Rega i Roksana Węgiel
Wyróżniono: Łukasza Skubisza, Aleksandrę Leśniak
Zespoły: 1. ZTL Rzeszowianka – MDK Rzeszów, 2. Zespół wokalny ZS w Warzycach
Gimnazja
Soliści: 1. Oliwia Lewandowska, 2. Aleksandra Stawarz i Karolina Czapor, 3. Julia Nowak
Wyróżnienia : Krystian Bąk, Klaudia Zarzycka, Magdalena Korzeniowska, Aleksandra Rojkowska,
Zespoły: 1. Kwartet wokalny ZS w Gromniku, 2. Zespół PAUZA ZS w Janowie Lubelskim, 3.Regnum Sonoris – ZSP w Libuszy
Wyróżnienia: Zespół Skoliszclub ZS w Skołyszynie, Zespół Cecylianki Parafia w Osobnicy
Szkoły średnie:
Soliści: 2. Patrycja Nocek i Aleksandra Tocka, 3. Aleksandra Domaradzka
Wyróżnienia: Karolina Juszczyk , Paulina Bugajska, Eliza Grzyb
Zespoły: 1. Zespół Fermata – JDK Jasło, 2. Soliści i Grupa Artystyczna CSW w Rzeszowie, 3. Santa’s quartet- II LO Jasło oraz Kwart jazz – ZS nr 4 w Jaśle
Wyróżnienie – Zespół Tarnina – GOK Tarnowiec
Ponadto swoje nagrody przyznało jury młodzieżowe. Otrzymali je: Aleksandra Leśniak i zespól Santa’s Quartet
Partnerem wydarzenia jest sieć sklepów MPM.
Zobacz fotorelację autorstwa Krzysztofa Czekaja!
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x