Kultura

Ralph Kaminski wypływa na szerokie wody. Premiera płyty „Morze”

Od wczoraj (14 bm.) w sklepach Empiku można kupić debiutancką płytę „Morze” jaślanina Ralpha Kaminskiego. Na albumie, który jest zapisem ważnych momentów i emocji im towarzyszących znajduje się 13 utworów.

Ralph Kaminski wypływa na szerokie wody. Premiera płyty „Morze”
Ralph Kaminski wypływa na szerokie wody. Premiera płyty „Morze”
Ralph Kaminski, a właściwie Rafał Kamiński urodził się i wychował w Jaśle. Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczął w wieku 11 lat, kiedy jako piątoklasista zaczął uczęszczać na zajęcia wokalne do Jasielskiego Domu Kultury. Występował na koncertach w JDK, z czasem zaczął brać udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, odnosząc spore sukcesy. – Rafał był uczniem bardzo twórczym. Początkowo dobierałam mu repertuar, ale kiedy był starszy sam szukał odpowiedniej dla siebie drogi muzycznej. Współpraca z nim była bardzo owocna, a kontakt i obustronna sympatia zostały do dziś – mówi o swoim wychowanku Ewa Grzebień, instruktor muzyki w Jasielskim Domu Kultury.
Ralph Kaminski, wokalista, autor tekstów oraz kompozytor, tworzy muzykę, nawiązującą stylistyką do artystycznego popu z elementami muzyki filmowej, mocno okraszoną dźwiękami skrzypiec i fortepianu. Określany przez krytyków jako jeden z najbardziej utalentowanych muzyków alternatywnych młodego pokolenia w Polsce jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, ale studiował także na Muzycznym Uniwersytecie CODART w Rotterdamie. Artystycznie związany jest również z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Kaminski jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak Grand Prix międzynarodowego festiwalu CARPATHIA 2011 czy głównej nagrody na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym FAMA 2013. W 2014 roku został również nominowany do nagrody artNoble w kategorii muzyka.
W długo wyczekiwanej debiutanckiej płycie „Morze” Ralph skupił się na budowaniu spójnej i przemyślanej narracji, która pozwala go bliżej poznać. Artystyczny pop, bo tak sam określa swoją twórczość, przeplata się z motywami zaczerpniętymi z muzyki filmowej. Instrumenty klasyczne, skrzypce, wiolonczela i pianino zostały połączone z gitarą akustyczną, basem, perkusją a nawet moogiem. Bezbłędny wokal, obecne w większości utworów chórki, przemyślana i dopracowana w każdym calu warstwa liryczna, to tylko niektóre z elementów sprawiających, że debiutanckie wydawnictwo artysty można nazwać jednym z ciekawszych debiutów tej jesieni. Znajdujące się na płycie utwory to spójny, bardzo osobisty materiał, stworzony w całości przez Kaminskiego. Jego muzyka jest dojrzała, głęboka i poruszająca, głównie dzięki różnorodnemu, wymykającemu się oczywistym klasyfikacjom wokalowi artysty.
***
„Morze”: 1. Apple Air 2. Morze 3. Lato bez ciebie 4. Zawsze 5. Podobno 6. Jan 7. Mój hymn o Warszawie 8. Los 9. Grudniowa piosenka 10. I znów 11. Kocham 12. Meybick Song 13. Outro.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x