KulturaMBP

Roboty i supermoce w…Bibliotece! O warsztatach robotycznych w MBP Jasło

22 i 29 listopada br. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zamieniała się w pracownie robotyki! Wszystko dzięki projektowi „Robotyka w Bibliotece”, który był realizowany we współpracy z lubelską Fundacją Rozwoju Wolontariatu oraz wolontariuszami programu PROJEKTOR – wolontariat studencki.

Roboty i supermoce w…Bibliotece! O warsztatach robotycznych w MBP Jasło
Warsztaty poprowadzili studenci Politechniki Rzeszowskiej, wolontariusze programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” – Patrycja Śmigiel, Mateusz Salach, Marcin Hubacz oraz Krzysztof i Łukasz Gotówko. Podczas dwóch weekendowych spotkań ponad 40 uczniów szkół z Jasła i regionu poznawało podstawy projektowania, budowania i programowania robotów z zestawów klocków Lego Mindstorms. Przyszli mali inżynierowie obejrzeli pokaz robotów skonstruowanych przez studentów, m.in.: Koparka sterowanego za pomocą ruchu ciała, Hytysz, który wykrywa zagrożenie czy Seagway, który utrzymuje równowagę oraz omija przeszkody. Koparka jest niesamowita! Można nim sterować samym ruchem ręki – opowiada Jakub, jeden z uczestników.
Potem przyszedł czas na projektowanie i budowanie własnych robotów. Każda z grup, pod opieką prowadzącego wolontariusza, wybrała jeden projekt robota i dzielnie pracowała nad tym, aby go zbudować i zaprogramować. Powstały roboty omijające przeszkody, strzelające a nawet sterowane dźwiękiem. Nasz robot można omija przeszkody i dodatkowo ma specjalną wyrzutnię kulek – relacjonowali Jakub i Tomasz. A gdybym miał wszystkie klocki Lego świata zbudowałbym zautomatyzowanego mecha – dodaje Tomasz.
Dzięki warsztatom, uczestnicy rozwinęli kompetencje z zakresu nowych technologii i konstrukcyjnego myślenia, a biblioteka zamieniła się w przestrzeń nauki, rozwoju i zabawy. Zajęcia pomogły dzieciom wzmocnić umiejętność pracy w grupie. Umieć zbudować robota, który wykonuje polecania jakie mu zaprogramowaliśmy, to prawie jak mieć supermoce, a żeby taki robot powstał mali uczestnicy musieli go wspólnie, we współpracy z innymi, zaprojektować i zaprogramować – opowiada Mateusz Salach koordynator Zespołu wolontariuszy.
Wartością projektu jest również współpraca z nowym partnerem – lubelską Fundacją Rozwoju Wolontariatu, oraz fakt, że środki na realizację projektu zostały zebrane dzięki udanej kampanii crowdfundingowej na portalu Fundujesz.pl. – opowiada Agata Warywoda, odpowiedzialna za realizację projektu w MBP Jasło. Projekt wsparło ponad 40 Internautów z całej Polski – to pokazuje siłę jaka drzemie w tego typu akcjach. Natomiast uśmiechy i zaangażowanie małych uczestników warsztatów oraz wolontariuszy pokazuje, że biblioteka to idealne miejsce na naukę robotyki.
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x