KulturaMBP

Rzeczywistość nie jest dana raz na zawsze

W ramach projektu Literacki Park Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza 6 października 2011 r. na spotkanie autorskie z Mariuszem Sieniewiczem, jedną z najciekawszych postaci młodej polskiej literatury i sztuki.

Zapowiedź (kliknij, aby powiększyć)
…Gdy piszę napędza mnie żywioł tego, o czym chcę opowiedzieć, ale temu towarzyszy rozbuchanie, rozpasanie, barokowy, rubensowski styl. Trzeba potem ciąć, przycinać, itd. Zbyt często to język panuje nade mną, a nie odwrotnie. Dlatego rzemieślnikami w pozytywnym tego słowa znaczeniu są pisarze XIX-wieczni. My się bawimy formą, deformujemy ją, bo być może nie odnajdujemy w języku tego ładu, tego porządku, tej logiki, które powinien on sam w sobie gwarantować… – mówił o swojej twórczości M. Sieniewicz w wywiadzie przeprowadzonym przez M. Buszko.
Mariusz Sieniewicz – prozaik i felietonista. Był współzałożycielem i redaktorem pisma Portret. Debiutował w 1999 r. powieścią Prababka. Jego druga książka Czwarte niebo (2002) nominowana była do Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej NIKE. Zbiór opowiadań, Żydówek nie obsługujemy (2005) znalazła się w finałowej trójce Paszportu Polityki i otrzymała tytuł Książki Wiosny 2005 Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych. Dwa lata później ukazała się Rebelia (także nominowana do Paszportu Polityki), a w 2010 r. Miasto Szklanych Słoni. Był jednym z pomysłodawców Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Demoludy, który od 2007 r. odbywa się w Olsztynie. Jego teksty można znaleźć m.in. w Krytyce Politycznej, FA-arcie, Przeglądzie Artystyczno-Literackim, Ha!arcie i Transformacjach. Na podstawie jego książek zrealizowano spektakle: Wszystkim Zygmuntom między oczy we wrocławskim Teatrze Polskim oraz Żydówek nie obsługujemy w Teatrze Jaracza w Olsztynie.
Spotkanie z Mariuszem Sieniewiczem odbędzie się w Czytelni Głównej MBP w Jaśle 6 października 2011 r. o godz. 10.00.
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Literacki Park”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x