KulturaMBP

"Solidarność jasielska 1980-1989" Ewy Jaworskiej

9 listopada 2010 r. o godz. 11.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na promocję książki Ewy Jaworskiej „Solidarność jasielska 1980-1989”.
Ewa Jaworska z d. Cieniek – studia pedagogiczne na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi zakończyła pracą magisterską „Pedagogiczny aspekt Solidarności jasielskiej” pod kierunkiem dr Marii Szańca.
„…Niniejsza publikacja jest uzupełnioną o dodatkowe informacje pracą magisterską na temat: Pedagogiczny aspekt „Solidarności” jasielskiej, której promotorem i głównym inspiratorem była dr Maria Szańca – osoba o wielu talentach i niezwykłej osobowości, z którą intelektualny kontakt doprowadził do wzbogacenia mojego myślenia o wielu kwestiach. Praca ta jest jednocześnie wynikiem otwartości i serdeczności wielu osób, bez których pomocy i wsparcia nie mogłaby powstać…” – pisze autorka we wstępie do książki „Solidarność jasielska 1980-1989”.
W książce zostały opisane strajki i budowanie struktur związkowych w jasielskich zakładach pracy, osobne rozdziały poświęcone są „Solidarności” na Ziemi Jasielskiej w latach 1980-1981 oraz wprowadzeniu stanu wojennego i represjom z nim związanym, obszernie przedstawiono działalność jasielskiej „Solidarności” w podziemiu.
„Ewa Jaworska w książce „Solidarność jasielska 1980-1989” przedstawia ruch społeczny „Solidarność” na Ziemi Jasielskiej, od momentu jego powstania w 1980 roku, poprzez wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego, do roku 1989. Autorka ukazała ludzi tamtych czasów. Często poniżanych, więzionych, represjonowanych, lecz wierzących w swe ideały, walczących o słuszną sprawę.
Największą wartością pracy są zawarte w niej relacje działaczy związkowych, którzy byli zaangażowani w powstanie, rozwój i działalność związkową….”
– fragment recenzji dr Marii Szańca.
MBP, Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

No i gdzie jest dzisiaj ta Solidarność i jej ideały ????

belfer zgryźliwy
belfer zgryźliwy
2024 lat temu

Nazwiska w języku polskim należy odmieniać przez przypadki! M. dr Maria Szańca, D. dr Marii Szańcy, C. dr Marii Szańcy, B. dr Marię Szańcę itd. Jeśli ktoś spał na lekcjach, to mógłby sprawdzić w słowniku. Wysiłek niewielki.

do belfra
do belfra
2024 lat temu

To nie jest reguła, że nazwiska powinno sie odmieniać przez przypadki!!
A tak w ogóle – Ewa, gratuluję wydania ksiązki!! 😉

hm
hm
2024 lat temu

Pani Ewie gratuluję! Ale mając za promotora Panią dr.Marię Szańca niemożliwe staje się rzeczywistością.
Po lekturze ,kandydat na burmistrza T.Górczyk w tegorocznym wyścigu o fotel burmistrza ma mój głos.Odwagę trzeba docenić,choćby po latach.
Pozdrawiam Panie -były student i kolega z roku.

Student - jaślanin
Student - jaślanin
2024 lat temu

Gratulacje dla Pani dr Marii Szańca i Pani Ewy Jaworskiej za wspaniałą publikację o naszej jasielskiej” Solidarności”. Pani dr Szańca to jedyny wykładowca z ” jasielskiej ” Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej, który troszczy się o studentów, nazywamy Ją ” matką chrzestną” jasielskiego ośrodka szkoły. Inni pracownicy myślą tylko o sobie, jak np v-ce rektor W.B. z Korczyny życzył sobie od studentów m.in. srebrny serwis do kawy, czy dyrektorka J.B. z Dębowca opowiadała o swoim ” wysokim ” wykształceniu i osiągnięciach, a okazało się, że nie ma wyższego wykształcenia. Bez Pani Doktor Szańcy Szkoła będzie tylko ” niedzielną szkółką”.

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x