KulturaMDK

Starzeć się znaczy móc – relacja z pokazu filmów krótkometrażowych

23 stycznia 2015 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbył się wyjątkowy wieczór filmowy pt. „Stary człowiek i może…”. Głównymi gośćmi podczas tego wydarzenia byli seniorzy z Jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy zostali zaproszeni na projekcję z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na sali nie zabrakło również młodszej widowni.

Starzeć się znaczy móc – relacja z pokazu filmów krótkometrażowych
Zebrana publiczność miała okazję zobaczyć krótkometrażowe filmy, które w różny, niesztampowy sposób opowiadały o osobach w starszym wieku. Zaprezentowane filmy pokazywały seniorów pełnych wigoru i poczucia humoru, niebojących się wziąć życia we własne ręce.
Jako pierwszy został zaprezentowany szwedzki film „Coffee time” w reż Marii Fredriksson, przedstawiający spotkanie starszych pań przy kawie i ciasteczkach. Sytuacja jak najbardziej przeciętna, natomiast tematy ich rozmowy już niekoniecznie, panie poruszają, bowiem różne kwestie związane z seksualnością, pożądaniem oraz wyzwoleniem.
Kolejną fabułą był tytuł „Are you Albert?”, reż. Dan Hodgson, której główną bohaterką jest cierpiąca na demencję babcia. Staruszka za zamkniętymi drzwiami pokazuje jednak swoje drugie oblicze, czym skutecznie odgania adoratora swojej wnuczki.
Następny film przedstawiał zupełnie zaskakujący obraz seniorów. „Pension Gang” w reż Pall’a Grimssona opowiadał o parze staruszków, którzy w dość brutalny sposób próbują odzyskać utracone przez pewnego bankiera pieniądze. Niestety nie udaje im się zrealizować tego planu.
Kolejną filmową propozycją była polska fabuła „Leon i Barbara” w reż. Marcina Mikulskiego. Małżeństwo mające swoje własne przyzwyczajenia, jak podlewanie paprotek oraz przesiadywanie w starym Fiacie staje przed szansą na szybki i duży zarobek. Seniorzy dostają propozycję uprawiania marihuany, na która się godzą, co powoduje wielką zmianę w ich dotychczasowym życiu.
Piątkowy pokaz został zamknięty przez film „The Friday Soap”(reż. Lars Johansson), który pokazywał grupę starszych panów spotykających się na wspólnym treningu. Za systematyczne uczęszczanie na spotkanie otrzymują oni wyjątkową nagrodę.
Zaprezentowane fabuły stanowiły ciekawą propozycję filmową dla wszystkich zgromadzonych, ponieważ przedstawiały seniorów w sytuacjach oraz charakterze, który jest mało obecny w telewizji. Takiego wigoru oraz pozytywnego nastawienia do życia z pewnością filmowym bohaterom można tylko pozazdrościć. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu ze strony gabinetu terapii naturalnych i poradni żywieniowo – dietetycznej AARON NATURA.
MDK Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x