KulturaMBP

„Stryjeńska – malarka rzeczy polskich”

9 października 2019 w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle odbędą się warsztaty reporterskie dla młodzieży z Angeliką Kuźniak.

Podczas spotkania młodzi ludzie będą mieli okazję zapoznać się z tajnikami pracy reporterskiej. Prowadząca opowie o swoim warsztacie dziennikarskim, m.in. o tym jak gromadzi materiały oraz w jaki sposób przygotowuje się do wywiadów, a także pisania książek i artykułów. Przybliży młodzieży sylwetki bohaterów swoich książek, m.in. Zofii Stryjeńskiej, cenionej malarki okresu dwudziestolecia międzywojennego. W latach 20 ubiegłego stulecia obrazy artystki wisiały w wielu polskich domach. Jej inspiracje sięgają czasów dzieciństwa, kiedy w rodzinnym mieście i okolicach z zaciekawieniem dziecka obserwowała otaczający ją świat i ludzi. To właśnie twórczość Zofii Stryjeńskiej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości określała naszą polskość w sztuce.

Angelika Kuźniak – reporterka, pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni. Od 2000 roku współpracuje z Gazetą Wyborczą, publikuje głównie w magazynie reporterów Duży Format. Jej reportaże ukazywały się także poza granicami kraju: w Niemczech, Rumunii, na Węgrzech oraz na Słowacji. Autorka książek: m.in. „Stryjeńska. Diabli nadali”, „Papusza” oraz autorka i współautorka wielu artykułów: „Mój warszawski szał. Druga strona Powstania”, „Zabijali we mnie Heidi”. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, w 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz kilkukrotnie do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

Warsztaty odbędą się 9 października o godz. 10.00 w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.

MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x