KulturaMBP

Ukraiński hardkor – Ziemowit Szczerek gościem jasielskiej biblioteki

We wtorek 30 września 2014 r. o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do Czytelni Głównej na spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem. Festiwalowy gość jest laureatem Paszportu Polityki za rok 2013 w kategorii literatura za książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje”.

Plakat
… Ta proza wchodzi tak łatwo, jak kultowy wśród polskich plecakowców ukraiński balsam Wigor – który w rzeczywistości jest środkiem na potencję – rozrobiony kwasem chlebowym z przerdzewiałej cysterny. Swoboda, prostota, lekkość rytm zdań pędzących na łeb, na szyję, wulgaryzmy przyjemne jak pieszczota … – pisał o nagrodzonej książce Michał Szymański.
Ziemowit Szczerek – polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Absolwent prawa i podyplomowych nauk politycznych. Jest autorem m.in. pierwszego w Polsce tłumaczenia Upadku i demoralizacji na Derby Kentucky Huntera S. Thompsona, wielu publikacji naukowych z dziedziny politologii (poruszających kwestie separatyzmów i regionalizmów w Europie), a także współautorem książki „Paczka Radomskich”. Interesuje się wschodem Europy, historią alternatywną i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi.
Autor przez wiele lat podróżował po Ukrainie. Z tych obserwacji powstała niezwykła książka „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, łącząca schemat powieści drogi z reportażem spod znaku gonzo. Książka jest krzywym zwierciadłem, w którym mogą się przejrzeć Polacy, autor pokazuje bowiem, jak podróż na Ukrainę pomaga leczyć nasze kompleksy. Gonzo to nurt dziennikarstwa ukształtowany w opozycji do tradycyjnego dziennikarstwa. W reportażach gonzo do głosu dochodzą subiektywne opinie i wrażenia autora (w tradycyjnym reportażu prawie nieobecne), a także poczucie, że autor jest częścią opisywanych wydarzeń.
Spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem odbędzie się w ramach IX Festiwalu Poezji i Prozy.
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x