r e k l a m a
JDKKultura

Uroki Macedonii w JDK

62. Studnia Kulturalna JDK upłynęła pod znakiem urokliwych zakątków Macedonii oraz bogatej historii tego, powstałego w 1991 roku po rozpadzie Jugosławii państwa. Piękno tego kraju przybliżyli słuchaczom za pomocą slajdów i barwnych opowieści podróżnicy: Alicja, Stanisław i Hubert Przybyszowscy.

Uroki Macedonii w JDK
– W 2013 roku mieliśmy możliwość objechania całego kraju. Zaczęliśmy od miejscowości Kumanovo, przez Stip, Strumicę, Prilep, Bitolę, jeziora Prespa i Ohrid, Kičevo, Gostivar. Masyw Korabu, najwyższej góry Macedonii, aż do terenów Kosowa. Małżonka z zamiłowania jest fotografem, wiceprezesem Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego, dlatego naszą opowieść wspieramy zdjęciami z podróży – podkreśla Stanisław Przybyszowski.
Podróżnicy zwiedzali rozsiane po kraju XIII – wieczne monastery, budowle sięgające czasów cesarstwa rzymskiego, podziwiali pięknie wykonane ikony i cieszyli się pięknem dzikiej przyrody. Nieopodal miejscowości Kumanovo znajduje się skalne miasto – Kuklica, nazwane tak z powodu kamiennych kukieł. Z tym miejscem wiąże się wiele legend.
– Usłyszałem legendę o powstaniu tego miasteczka. Do pewnej wsi na wesele przyszła niezaproszona dziewczyna, która była zazdrosna o pannę młodą. Przeklęła państwa młodych i wszystkich uczestników wesela, którzy zamienili się w kamienie – dodał Hubert Przybyszowski.
W okolicach Stipu można zobaczyć doskonale utrzymane winnice, pomimo niezbyt dużej ilości cieków wodnych. – Woda do podlewania winnic jest ciągnięta z jeziora zaporowego. W nocy było słychać jeden wielki ryk pomp, które nawadniają te winnice. W ciągu dnia pompy są wyłączane, a wieczorem znowu historia się powtarza – podkreśla Alicja Przybyszowska.
Asfalt położony jest jedynie na autostradzie i drogach głównych, do niewielkich miejscowości wiejskich wiodą utwardzone szosy. Na południowym wschodzie kraju, przy granicy z Albanią rozciąga się Park Narodowy Mavrovo. Na jego terenie wznosi się najwyższy szczyt Gór Dynarskich Korab (2764 m.n.p.m), gdzie dotarli nasi podróżnicy, a Hubert Przybyszowki jest jednym z najmłodszych sądeczan, który w wieku 10 lat stanął na tym szczycie. Pomiędzy dwoma największymi jeziorami tego kraju –  Ohrid i Prespa znajduje się inny piękny zakątek Park Narodowy Galicica. 15 kilometrów od stolicy kraju – Skopje, znajduje się Kanion Matka. Na jego terenie znajdują się jaskinie. Najdłuższa z nich ma 176 metrów, a jaskinia Vrelo pretendowała do listy nowych siedmiu cudów świata. Macedonia to również zagłębie przemysłu tytoniowego, które głównie znajduje się w dolinie Pelagonia.
Przybyli do Jasielskiego Domu Kultury po spotkaniu chętnie rozmawiali z podróżnikami o tym słonecznym państwie.
JDK

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
podróżnik
podróżnik
2021 lat temu

a dlaczego mój wczorajszy komentarz został usunięty?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X