KulturaMBP

Uskrzydlające książki! Piknik czytelniczy w jasielskiej Bibliotece

Czy czytanie może uskrzydlać? Jeśli tak – to które książki uskrzydlają? Czy łatwo jest stworzyć swoje pierwsze origami? Czy dzięki czytaniu i aplikacjom możemy przenieść się w kosmos? Odpowiedzi na te pytania znają uczestnicy pikniku „Książkowy kalejdoskop”, który odbył się 3 czerwca br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Uskrzydlające książki! Piknik czytelniczy w jasielskiej Bibliotece
Uskrzydlające książki! Piknik czytelniczy w jasielskiej Bibliotece
Piknik był okazją do podsumowania całorocznego cyklu zajęć „Kalejdoskop wiedzy i zabawy”, podczas którego mali jaślanie w Oddziale dla Dzieci oraz wszystkich filiach poznawały literaturę, sztukę, ekologię, rozwijały swoją kreatywność, a przede wszystkim dobrze się bawiły. W klimat pikniku wprowadziło uczestników tradycyjne czytanie „Lokomotywy” J. Tuwima przez zaproszonych gości: Barbarę Wątrobę z Piekarni JW – Jan Wątroba Barbara Wątroba, Danutę Mroczkę z Zarządu Osiedla Kopernika w Jaśle i Sławomira Piotrowskiego z Klubu Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Po głośnym czytaniu uczestnicy pikniku bawili się w trzech strefach aktywności: Uskrzydlające książki, Fotobudka i gadżeciarnia oraz Tablety.
W strefie „Uskrzydlające książki” mali czytelnicy poznawali metodą origami oraz zastanawiali się nad tym – jak czytanie może dodawać skrzydeł. Dzieci metodą orgiami tworzyły ptaki, a na ich skrzydłach wypisywały tytuły książek, które wywarły na nich duże wrażenie i polecają je kolegom do przeczytania. Uskrzydlone kolorowe książki „odfrunęły” na pobliskie drzewo tworząc niezwykłe „drzewo uskrzydlonej literatury”. Czytanie uskrzydla bo kiedy się czyta wie się więcej. I można sobie marzyć różne rzeczy – powiedział Igor.
Strefa „Tablety” była okazją do poznania tabletów iPad Air oraz sprawdzenia działania ciekawych aplikacji edukacyjnych. Jak się okazało niektóre z nich, mogą dodać skrzydeł np. aplikacja Space Journey do zwiedzania Kosmosu czy Space Craft do oglądania łazików Curiosity w rzeczywistości wirtualnej.
Dzięki aplikacji Polska inspiruje, dzieci poznały wybitne postacie związane z Polską a korzystając z aplikacji Coloring Pages – spróbowały sowich sił w tworzeniu kolorowych ilustracji. Łaziki i kosmos były rewelacyjne – powiedziała Michasia.
Kreatywne zabawy i odrobinę szaleństwa zapewniła „Fotobudka i gadżeciarnia”. Dzieci miały możliwość wykonania pamiątkowych fotek z niebanalnymi gadżetami i sprawdzenia swojej pomysłowości w zabawie z papierowymi talerzykami. Było efektownie, aktywnie i zabawnie. Gadżetów i uśmiechów było bez liku. To były super zajęcia! – podsumowała spotkanie Ania.
Imprezę zakończył miły akcent obdarowania uczestników zajęć książkami oraz słodki poczęstunek przygotowany przez Barbarę Wątrobę z Piekarni JW – Jan Wątroba Barbara Wątroba. Wsparcie w organizacji pikniku zapewnili wolontariusze z Strefy M2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle: Alicja Baran, Oliwia Jędrzejewska, Klaudia Jurczyk i Martyna Piątkowska, za co serdecznie dziękujemy!
Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana. Partnerami w tegorocznej edycji XV OTCD są: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Piekarnia JW Jan Wątroba Barbara Wątroba.
Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x