JDKKultura

VIII Konkurs recytatorski „Nagroda Literacka Nike”

Jasielski Dom Kultury zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w ósmym już konkursie recytatorskim „Nagroda Literacka Nike”. Zgłoszenia będą przyjmowane do 8 października br. Przesłuchania odbędą się 15 października br. o godz. 10 w sali widowiskowej JDK.

Zapowiedź (kliknij aby powiększyć)
– Konkurs ma na celu rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania współczesną literaturą wykraczającą poza kanon szkolonych lektur – mówi Helena Gołębiowska, wicedyrektor JDK. – Uwrażliwia odbiorcę na piękno współczesnego języka i otwiera go na świat wartości zawartych w lekturach laureatów Nagrody Literackiej Nike; propaguje kulturę żywego słowa i sztukę recytacji oraz przygotowuje młodzież do twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym lokalnych i regionalnych środowisk.
Jak zwykle, uczniowie będą rywalizować w dwóch kategoriach: recytacji (wiersz i fragment prozy) oraz poezji śpiewanej (2 utwory). Zgłaszający się do konkursu powinni przygotować nie dłuższy niż 10-minutowy występ. Do prezentacji mogą wybrać dowolny utwór lub fragment z twórczości laureatów Nagrody Literackiej Nike. Jurorzy ocenią dykcję recytatorów, interpretację utworów, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.
Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela Helena Gołębiowska, tel. 13-44-35-153.
Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin dostępne są w Jasielskim Domu Kultury oraz na stronie internetowej www.jdkjaslo.pl
***
Nagroda literacka Nike to prestiżowe wyróżnienie przyznawane corocznie od 1997 roku przez „Gazetę Wyborczą” i Fundację Agory za najlepszą polską książkę. Dotychczas otrzymali ją: Wiesław Myśliwski za „Widnokrąg” i „Traktat o łuskaniu fasoli”, Czesław Miłosz („Piesek przydrożny”), Stanisław Barańczak („Chirurgiczna precyzja”), Tadeusz Różewicz („Matka odchodzi”), Jerzy Pilch („Pod mocnym aniołem”), Joanna Olczak-Roniker („W ogrodzie pamięci”), Jarosław Marek Rymkiewicz („Zachód słońca w Milanówku”), Wojciech Kuczok („Gnój”), Andrzej Stasiuk („Jadąc do Babadag”), Dorota Masłowska („Paw królowej), Olga Tokarczuk („Bieguni”), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki („Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”), Tadeusz Słobodzianek („Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach”) i Marian Pilot („Pióropusz”).
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x