JDKKultura

W Galerii JDK: „Obserwacje” Piotra Betleja

Do połowy sierpnia br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury czynna będzie wystawa malarstwa Piotra Betleja. Ekspozycja zatytułowana „Obserwacje” składa się z kilkudziesięciu niezwykle interesujących prac, dla obejrzenia których warto wybrać się do JDK.

W Galerii JDK: „Obserwacje” Piotra Betleja
W Galerii JDK: „Obserwacje” Piotra Betleja
Zorganizowany w piątkowy wieczór, 14 lipca br. wernisaż przyciągnął do JDK licznych wielbicieli sztuki z Jasła i okolic oraz ich gości i przyjaciół z różnych stron Polski, a także ze Słowacji. – Jestem niezmiernie dumny, że w Jasielskim Domu Kultury możemy gościć wspaniałych artystów – mówił otwierający wystawę dyrektor JDK Janusz Szewczyk. – Nasz artysta, to obywatel świata, obieżyświat. Z jednej strony należy do amerykańskiej grupy, jednocześnie w Paryżu druga grupa, ale nie zapomina o Jaśle i grupie „Plaja”, z którą też święci międzynarodowe tryumfy. Jak zauważył J. Szewczyk, Piotr Betlej potrafi „dzielić swoje serce pomiędzy te miejsca”.
Artysta, który niedawno, bo rok temu, przypomniał się jaślanom wystawą zorganizowaną w „MalGalerii” przy ul. 17 Stycznia, w JDK prezentuje m.in. intrygujące prace na papierze przywiezione z Paryża oraz obrazy na płótnie powstałe podczas wakacji z Polsce. Na wernisażu artysta zachęcał wszystkich do obcowania ze sztuką na żywo. – Widząc współczesną sztukę wiem, że nie zawsze zachęca ona ludzi do przyjścia do galerii, myślę jednak, że warto przyjść – tłumaczył, podkreślając, że ani ekran komputera, ani album (choćby były najwyższej jakości) nie są w stanie oddać faktury czy rozmiarów autentycznych prac, nie mówiąc już o atmosferze galerii.
***
Piotr Betlej urodził się w Jaśle 1972 r. Malował i rysował od dzieciństwa. Uczęszczał na zajęcia z rzeźby i ceramiki do Zakładowego Domu Kultury Rafinerii w Niegłowicach, gdzie w wieku 15 lat miał swoją pierwszą wystawę malarstwa. Ukończył Liceum Plastycznym w Jarosławiu oraz Uniwersyt Ludowy we Wzdowie (pow. brzozowski). Swój warsztat doskonalił w Paryżu. Uprawia głównie malarstwo i rysunek figuratywny, ale zajmuje się też rzeźbą, sztukatorstwem, ceramiką i dekoracją wnętrz. Rysuje realistycznie, przetwarzając po swojemu obraz świata. Inspiracje czerpie z otoczenia. Pracuje cyklami tematycznymi, dbając by unikać powtarzalności, automatyzmu.
Piotr Betlej miał liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w: Polsce (m.in. indywidualną w JDK w 2006 r.), Francji, USA i Słowacji. Zdobył kilka nagród w Salonach Artystycznych we Francji.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x