Kultura

W Jaśle trwa dwudniowe święto wina (foto)

Blisko trzydziestu winiarzy z Polski i zagranicy, podobnie jak w latach ubiegłych prezentuje swoje wyroby podczas Międzynarodowych Dni Wina, które odbywają się w Jaśle już po raz ósmy.  Impreza trwa od ostatniego dnia sierpnia do pierwszego września.

Na turystów czeka kilka rodzaju win z wielu krajów (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
W czasie największej dwudniowej imprezy winiarskiej w Polsce, turyści oraz mieszkańcy mogą skosztować różnego rodzaju win pochodzących z różnych stron świata, w tym z naszego województwa, które, jak mówią najprężniej rozwija się w tej dziedzinie.
W Jaśle trwa dwudniowe święto wina (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
– Dziś w Jaśle jest impreza bardzo wyjątkowa, bowiem nie każdego dnia na Rynku można zobaczyć tak dużą ilość wystawców, którzy na co dzień zajmują się produkcją wina. Jestem z tego bardzo zadowolony, gdyż świadczy to o tym, że nasza impreza uzyskała status bardzo wysokiej rangi – mówił podczas przemówienia otwierającego imprezę Andrzej Czernecki, burmistrz Miasta Jasła.
Oficjalnego otwarcia imprezy dokonano na płycie jasielskiego Rynku (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Święto wina jest dobrą okazją do poznania wszelkich tradycji związanych z produkcją wina w różnych regionach Polski i Europy, a także płaszczyzną wymiany doświadczeń w tworzeniu atrakcyjnego turystycznie i gospodarczo winiarskiego okręgu.
W tym roku wystawcy prezentowali swoje wyroby na „Zielonym Rynku” (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Dwanaście lat temu założono pierwszych kilkanaście winnic, w tym Winnicę Jasiel, czy Winnicę Zacisze, zaliczane dziś do absolutnej polskiej czołówki. Przełomowym dla winiarstwa był 2004 rok, gdy ruszył trzyletni projekt pilotażowy Podkarpackie Winnice, przygotowany merytorycznie przez Polski Instytut Winorośli i Wina a realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki przy finansowym wsparciu marszałka województwa podkarpackiego.
Po raz pierwszy, wystawcy prezentują swoje wyroby na „Zielonym Rynku”, który niedawno został oficjalnie oddany do użytku, natomiast koncerty zespołów, prezentacje gości z zagranicy oraz fragmenty artystyczne są prezentowane na płycie jasielskiego Rynku, gdzie także odbywa się kiermasz, na którym można zaopatrzyć się w wyroby rękodzielnicze artystów ludowych.
Największe święto winiarskie w Jaśle (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego: „O winie najlepiej rozmawia się przy lampce wina, ale niestety to nie jest ta pora, chociaż myślę, że będzie taka możliwość, natomiast ja bardzo się cieszę, że trunek, który absolutnie króluje na europejskich stołach, coraz częściej zyskuje nasze zauroczenie. Coraz więcej naszych rodaków kupuje wino, coraz większa ilość osób pasjonuje się jego procesem tworzenia. Żeby coś zacząć, zawsze potrzeba kogoś, kto ma wielkie serce i pasję. Właśnie tą osobą z pasją, tutaj w Jaśle jest Roman Myśliwiec”.
Małgorzata Marcinkiewicz, Poseł RP: „Jest takie przysłowie: „Nieważne, czy kwaśne, czy gorzkie, ale nasze”. Najważniejsze jest to, że mamy wino z naszego regionu, którym możemy się szczycić. Dziękuję Romanowi Myśliwcowi, że zrobił kawał tak dobrej roboty i powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy winą naszego wina. Myślę, że jeszcze częściej będziemy mogli je degustować oraz promować na jeszcze szerszą skalę”.
Marek Rząsa, Poseł RP: „Wino jest składnikiem trzech obszarów. Ziemi,  natury i wszechświata, bowiem żaden z tych wymienionych elementów sam w sobie nie daje nam wina. Jest ogniwo, które to wszystko spaja. Jest nim człowiek. Z tego miejsca gratuluje Romanowi tego wysiłku oraz trzymania orderu, który mam nadzieję spowoduje, że tą swoją pasję nadal będziesz propagował na terenie całego regionu, ale także i Polski. Wszystkim mieszkańcom Jasła gratuluję pomysłu i życzę dobrej zabawy podczas Dni Wina”.
Dariusz Sobieraj, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego: „W imieniu Sejmiku Województwa Podkarpackiego chcę powiedzieć, że wspieramy wszystkie inicjatywy, które właśnie dotyczą naszego polskiego winiarstwa. Oczywiście można powiedzieć, że nie jest ono tak rozwinięte, jak w innych krajach, ale zdobywa swoją markę. Coś, co zostało wyprodukowane w Jaśle rozprzestrzeniło się na województwo. W tej chwili przekazaliśmy sto tysięcy na aparaturę do badań. Także sponsorujemy wyjazdy naszych winiarzy do innych krajów. Za kilka lat chciałbym powiedzieć, że nie ma to, jak wino z naszego Podkarpacia”.
VIII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Galeria zdjęć z pierwszego dnia trwania imprezy dostępna tutaj.
Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
baryłka
baryłka
2024 lat temu

a gdzie wino z pektowinu

CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

Ile to wszystko kosztowało nas mieszkańców i kto się faktycznie bawi za naszą kasę pijąc „darmowe winka”, lub korzysta z darmowej reklamy ….

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x