KulturaMBP

W podróży przez Paryż

21 marca 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle po raz kolejny gościliśmy jasielskiego pasjonata podróży Tomasza Dobrowolskiego, aby tym razem wspólnie odbyć wędrówkę ulicami Paryża.

W podróży przez Paryż
W podróży przez Paryż
Paryż – stolica Francji, wizytówka mody, miasto zakochanych. To jedno z piękniejszych miast Europy, przyciągające jak magnes turystów z całego świata. Od setek lat znajduje się w centrum wydarzeń historycznych, politycznych i gospodarczych. W Europie i na świecie kojarzone jest przede wszystkim z wieloma zabytkami, muzeami, modą, rozrywką i kulturą.
Wieża Eiffla – symbol Paryża – jest jedną z najsłynniejszych budowli na świecie. Ta żelazna konstrukcja, zbudowana na Wystawę Światową w 1889 roku, aż do lat 30. XX wieku była najwyższa na świecie. Warto wjechać na szczyt, by rozkoszować się widokiem Paryża lub posiłkiem w restauracji Jules Verne.
W ostatnich latach XIX wieku, Montmartre był sercem paryskiej cyganerii artystycznej. Nocne życie przyciągało i inspirowało takich artystów, jak Toulouse-Lautrec,Vincent Van Gogh czy Claude Monet. W słynnym kabarecie Moulin Rouge nadal jeszcze czuć ducha tamtych lat, a brukowany Place du Tertre, nadal upodobali sobie portreciści i uliczni twórcy. Odwiedzając Montmartre nie sposób pominąć prawdziwej perełki, jaką jest bazylika Sacré-Cœur, której ogromne iglice górują nad całą dzielnicą. Z kopuły świątyni, po pokonaniu 300 stopni, można podziwiać wyjątkowo piękny widok na leżący u jej stóp Paryż.
Katedrę Notre Dame Victor Hugo nieprzypadkowo wybrał na miejsce akcji swojej powieści „Dzwonnik z Notre Dame” z roku 1831. Dziś tłumy turystów podziwiają łuki, gargulce i witraże, które uczyniły tę budowlę sławną na całym świecie.
Zwiedzając Paryż trzeba koniecznie odwiedzić Luwr – dawny pałac królewski, a obecnie największe muzeum sztuki na świecie ze słynnym obrazem Mony Lisy i tajemniczą Wenus z Milo, a także Wersal z ogrodami, które oszałamiają swoim pięknem.
To miasto opiewane w piosenkach i filmach posiada tak wiele atrakcji, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Spacerując, niemal na każdym kroku i w każdej uliczce możemy spotkać piękny budynek lub fasadę, która nas zachwyci równie mocno, co słynne miejsca.
Spotkanie zorganizowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy Nadzieję” w ramach cyklu „Marzec pod znakiem Kobiet”.
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x