Kultura

W roku jubileuszu Jasła wzmacniamy poczucie tożsamości lokalnej wśród dzieci i młodzieży

W dniu 27 kwietnia w auli Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle odbyła się konferencja metodyczna z zakresu regionalizmu pt. „Ziemia Jasielska naszą Małą Ojczyzną” dla dyrektorów i nauczycieli – regionalistów z miejskich przedszkoli i szkół.

W roku jubileuszu Jasła wzmacniamy poczucie tożsamości lokalnej wśród dzieci i młodzieży
Celem konferencji zorganizowanej przez Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle było powołanie do życia Kół Małych Regionalistów w jasielskich przedszkolach i w klasach I – III miejskich szkół podstawowych oraz ożywienie działalności Kół Młodych Miłośników Jasła i Regionu w starszych klasach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Te ostatnie, dzięki inicjatywie i wsparciu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, funkcjonują w niektórych szkołach już od 1995 roku. W roku jubileuszu 650 – lecia Miasta Jasła i 50 – lecia SMJiRJ postanowiono wzmocnić ich działalność oraz powołać nowe.
W roku jubileuszu Jasła wzmacniamy poczucie tożsamości lokalnej wśród dzieci i młodzieży
Całe spotkanie prowadziły młode regionalistki – uczennice Gimnazjum Nr 2: Magdalena Szetela i Sylwia Więcek. Oficjalnego powitania i przedstawienia idei konferencji dokonali dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 – Aleksandra Zajdel – Kijowska oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, historyk i regionalista pracujący w tej szkole – Wiesław Hap. Następnie ten ostatni, z racji tego, że w tych dniach obchodzimy rocznicę 650 – lecia nadania Jasłu praw miejskich, wygłosił wykład połączony z prezentacją multimedialną na temat dziejów naszego miasta.
W roku jubileuszu Jasła wzmacniamy poczucie tożsamości lokalnej wśród dzieci i młodzieży
Później z częścią artystyczną pod tytułem „Innej takiej ziemi na świecie nie ma” wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle. Na program ten, przygotowany przez dzieci pod kierunkiem Katarzyny Barzyk i Barbary Myśliwiec, składały się m.in. utwory napisane przez uczniów klasy piątej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12, bardzo interesujący „taniec ziemi” oraz piosenka „Pięknie żyć”.
Konferencja była ukierunkowana na ożywienie działalności młodzieżowych kół regionalnych oraz na powołanie Kół Małego Regionalisty w jasielskich przedszkolach i klasach I – III miejscowych szkół podstawowych. Ich koncepcję przybliżyła Katarzyna Barzyk, polonista ZSM Nr 3, członkini Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu oraz koordynatorka działalności tych kół.
W roku jubileuszu Jasła wzmacniamy poczucie tożsamości lokalnej wśród dzieci i młodzieży
W dalszej części konferencji miała miejsce oficjalna promocja drugiego wydania książki Wiesława Hapa pod tytułem „Ziemia Jasielska naszą Małą Ojczyzną”, która jest swoistym podręcznikiem do realizacji zagadnień z zakresu regionalizmu. Po kilku zdaniach jakie wygłosił  na ten temat sam autor, dokładniej omówił ją, zaprezentował i przybliżył, jak z niej korzystać w pracy nauczyciela regionalisty, historyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle i członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego – Jacek Nawrocki.
Z racji tego, że w tym jubileuszowym dla naszego miasta roku oraz w roku 50 – lecia Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, to ostatnie organizuje wiele projektów. O jednym z nich – o konkursie fotograficznym „Jasielskie w kolorze sepii” – przypomniała  Katarzyna Barzyk.
Po zaprezentowaniu pięknych widoków Jasła i okolic na tle utworu Czerwonych Gitar „Niebo z moich stron” większość spośród zebranych stanęła do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.  Oficjalnego podsumowania i zamknięcia konferencji dokonali dyrektor Aleksandra Zajdel – Kijowska i prezes Wiesław Hap, podkreślając jeszcze raz rolę i znaczenie regionalizmu  w nauczaniu i wychowaniu młodych jaślan.
Na zakończenie konferencji wszyscy obecni na niej przedstawiciele jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymali nieodpłatne pakiety publikacji regionalnych – książek i czasopism wydanych przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Trafią one do bibliotek szkolnych i przedszkolnych. Do pozostałych placówek oświatowych na terenie miasta materiały te dotrą w niedługim czasie za pośrednictwem społeczników SMJiRJ.
Uczestnikami tego ciekawego i wartościowego spotkania byli m.in. Renata Łaba – kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jasła, Henryk Zych – nestor regionalistów jasielskich i inicjator pierwszych kół regionalnych w naszym mieście, były prezes i obecny członek Zarządu SMJiRJ, Andrzej Gawlewicz – wiceprezes SMJiRJ oraz przedstawiciele (dyrektorzy lub nauczyciele) następujących placówek: Przedszkola Miejskiego nr 1, Przedszkola Miejskiego nr 2, Przedszkola Miejskiego nr 9, Przedszkola Miejskiego nr 10, „Bajkowego Przedszkola”, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4, Zespołu Szkół Miejskich nr 2, Zespołu Szkół Miejskich Nr 3, Zespołu Szkół Miejskich nr 4, I Liceum Ogólnokształcącego i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. W delegacjach szkolnych znaleźli się również uczniowie – przedstawiciele gimnazjów i liceów.
Oprawę muzyczną części artystycznej przygotował Janusz Budziak (ZSM Nr 3), prezentacje i materiał filmowy – Ilona Dranka i Wiesław Hap (ZSM Nr 3/SMJiRJ) oraz Łukasz Kotulak (SMJiRJ). Ten ostatni opracował również materiał fotograficzny. Obsługę techniczną całości zapewnił Piotr Korczyński (ZSM Nr 3).
SMJiRJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x