KulturaWażne wydarzenia

W ZSB: konferencja ekologiczna ,,Drugie życie elektrośmieci"

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jasła zorganizowali Konferencję Ekologiczną pt.: „Drugie życie elektrośmieci”.

W ZSB: konferencja ekologiczna ,,Drugie życie elektrośmieci
Na konferencję zostali zaproszeni uczniowie i nauczyciele jasielskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Jasielskiego. Pan Leszek Znamirowski – wiceburmistrz Miasta Jasła, uroczyście rozpoczął konferencję. Następnie głos zabrał Pan Tomasz Kołcz – kierownik Wydziału Ochrony Środowiska UM w Jaśle, który przybliżył problem elektrośmieci w naszym mieście.
Później głos zabrali uczniowie ZSB, którzy omówili najważniejsze zagadnienia związane z nowym typem odpadów, jakim jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, a także nagrali film, przedstawiający problem recyklingu ZSEE i zużytych baterii. Przedstawione zostały również wyniki ankiety opracowanej i przeprowadzonej przez drużynę jasielskiej budowlanki. Ankieta uświadomiła nam ile wie nasze społeczeństwo na temat elektrośmieci.
W ZSB: konferencja ekologiczna ,,Drugie życie elektrośmieci
Konferencja była jednym z przedsięwzięć programu jaki realizują uczniowie z ZSB pod kierunkiem Anety Golowskiej, biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI”, organizowanym przez Europejską Platformę Recyklingu, Polską Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA. oraz ERP Batteries Poland Sp. z o.o. Koordynatorem konkursu jest Fundacja Zielony Horyzont.
Konkurs „Drgie Życie Elektrośmieci” ma na celu zwrócenie uwagi uczniów, a za ich pośrednictwem dorosłych, na sprawy ochrony środowiska. Spotkanie w Urzędzie Miasta nie było ostatnim działaniem
w zakresie elektrośmieci, plan działań ekologicznych w tym konkursie, opracowany i realizowany przez uczniów ZSB przedstawia się następująco:
W ZSB: konferencja ekologiczna ,,Drugie życie elektrośmieci
Plan działań związanych z rozpowszechnieniem wiedzy na temat prawidłowego postępowania ze ZSSE, czyli zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz zużytymi bateriami, opracowany i zrealizowany przez uczniów ZSB w Jaśle.
1. Pozyskanie sponsorów: UM Jasło, Starostwo Powiatowe Jasło oraz Karpacka Spółka Gazownictwa Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.
2. Przeprowadzenie wywiadu na temat ZSEE z Panem Tomaszem Kołczem – Kierownikiem Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jasła.
3. Nagranie filmu pt.:„ Drugie życie elektrośmieci”.
4. Zbadanie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej poprzez opracowanie i przeprowadzenie ankiety na temat elektrośmieci.
5. Opracowanie prezentacji multimedialnej o ZSEE i zużytych bateriach.
6. Zaprojektowanie i wydruk ulotek i plakatów.
7. Wygłoszenie prelekcji w szkole.
8. Zorganizowanie Konferencji Ekologicznej pt.: „Drugie życie elektrośmieci” w Urzędzie Miasta Jasła.
9. Zbiórka baterii prowadzona przez cały okres trwania konkursu.
10. Zorganizowanie apelu w szkole na temat ZSEE z pokazem mody.
11. Współpraca z lokalnymi mediami.
12. Współpraca z lokalną firmą EKO-MAST.
13. Opracowanie mapy punktów zbiórki elektrośmieci.
14. Zorganizowanie transportu i zebranie ZSEE.
15. Organizacja happeningu wraz ze zbiórką ZSSE oraz zużytych baterii.
Aneta Golowska
Koordynator Programu z ramienia ZSB

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x