JDKKultura

Warsztaty pisania ikon w JDK

Akademia Sztuk Bardzo Pięknych Jasielskiego Domu Kultury przygotowała w tym roku dla młodzieży i dorosłych warsztaty pisania ikon, które poprowadziła Dominika Jędrzejczyk – Wielgosz. Adepci tej trudnej sztuki uczyli się we wtorek (28 stycznia b.r.) podstaw tworzenia ikon.

Warsztaty pisania ikon w JDK
Artystka pisaniem ikon zajmuje się od ponad czterech lat, ale jak podkreśla, wciąż jest na etapie rozwijania swoich umiejętności. – Ikona to jest styl życia. Pisanie, malowanie, odtwarzanie ikon, to nie jest tylko stwarzanie obrazu – podkreśla Dominika Jędrzejczyk – Wielgosz, graficzka prowadząca warsztaty. Uczestnicy znakomicie poradzili sobie z nakładaniem kolejnych warstw farby akrylowej. Pierwsza, młodsza grupa miała zajęcia do południa. – Była to grupa 13 osób. Widać, że oni pracują z pędzlem. Bardzo dobrze sobie poradzili. Efekty szczegółów były trudniejsze, ale wiadomo, że jest to czasochłonne, natomiast my mieliśmy pewne ramy czasowe, w których musieliśmy się zmieścić – mówi artystka.
Warsztaty pisania ikon w JDK
Na ikonę składają się charakterystyczne elementy, m.in. takie jak: postać, tło, otoczenie. Najważniejsza jest postać, twarz, szaty, Pismo Święte. – Najtrudniejsza jest twarz, na którą składają się cztery warstwy światła. Ich nałożenie wymaga czasu i cierpliwości – dodaje Jędrzejczyk – Wielgosz.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x