KulturaMuzeum

Wernisaż wystawy Jarosława Jędrzejowskiego „Architektura w Mezzotincie”

Muzeum Regionalne w Jaśle serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Jarosława Jędrzejowskiego „Architektura w Mezzotincie”, który odbędzie się 28 lutego 2020 r. o godz. 17:00 w Muzeum Regionalnym w Jaśle, ul. Stanisława Kadyiego 11.

Jarosław Jędrzejowski, urodził się w 1975 r. w Dusznikach-Zdroju. Jest absolwentem wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studiował grafikę warsztatową w pracowni prof. Haliny Pawlikowskiej i prof. Jacka Szewczyka, którą ukończył w 2001 r. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie w konkursie American Retails System. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek oraz projektowanie. Swoje prace wystawia podczas wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, zarówno w kraju jak i za granicą.

Artysta w swych pracach posługuje się jedną z najtrudniejszych technik graficznych mezzotintą (tak zwana sztuka czarna lub z fr. manier noir), która powstała w XVII wieku w Niemczech, natomiast jej rozkwit nastąpił w Anglii i Austrii końcem XVII wieku.

Mezzotinta charakteryzuje się tym, iż na równomiernie posiekanej chwiejakiem – specjalnym narzędziem, płycie metalowej wykonuje się rysunek za pomocą gładzika i skrobaczki polerując przy tym partie, które po odbiciu mają być jasne. Następnie płytę powleka się farbą i odbija. Technika ta w niezwykły sposób oddaje realistyczny wizerunek architektury, pejzażów oraz postaci.

Wystawa czynna będzie od 28 lutego 2020 r. do 31 marca 2020 r. Serdecznie zapraszamy.

(Muzeum Regionalne w Jaśle)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x