r e k l a m a
Kultura

Trener Osiedlowy: wycieczka w Beskid Niski

W dniu 21 sierpnia br. młodzież z siedmiu jasielskich osiedli – Rafineria, Gamrat, Kopernika, Śródmieście, Mickiewicza, Hankówka i Sobniów wzięła udział w wycieczce turystyczno – krajoznawczej w południową część Ziemi Jasielskiej. Celem wycieczki była integracja młodzieży biorącej udział w wycieczce, poznanie największych atrakcji turystycznych z terenu Powiatu Jasielskiego oraz zapoznanie uczestników wycieczki z historią i walorami turystyczno – krajoznawczych regionu.

Wycieczka w Beskid Niski
Zbiórka młodzieży wraz z opiekunami miała miejsce o godzinie 7.00 na poszczególnych osiedlach, skąd dwa autokary zbierały uczestników wycieczki i kilkanaście minut po godzinie 7.00 ruszyły w kierunku pierwszego punktu na trasie wycieczki czyli do Cieklina gdzie młodzież w dwóch grupach zwiedziła jeszcze mało znane Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza , które posiada jedną z największych w kraju kolekcji sprzętu narciarskiego.
Wycieczka w Beskid Niski
Ciekawostką jest to że patron muzeum używał nart własnej konstrukcji, wykonanych w Cieklinie w roku 1888 przez dworskiego stelmacha Teodora Poliwkię . To tu wykonano pierwsze polskie narty i rozpoczęła się historia polskiego współczesnego narciarstwa.
Kolejnym punktem na trasie wycieczki był cmentarz z I wojny światowej nr 11 w Woli Cieklińskiej, który jest najciekawszym architektonicznie obiektem na terenie Powiatu Jasielskiego. Zaprojektowany został przez Dušana Jurkoviča. Główny pomnik został wykonany w formie rotundy, w środku której spoczywają wysocy rangą żołnierze, a na tablicy wyryto napis „Wyruszyliśmy na bój, a znaleźliśmy pokój”. Na cmentarzu tym pochowano tu 22 żołnierzy austrowęgierskich, 46 niemieckich i 46 rosyjskich.
Wycieczka w Beskid Niski
Następnie młodzież zwiedziła zabytkowy rynek w Nowym Żmigrodzie, który kiedyś był ważnym miastem leżącym na szlaku handlowym, gdzie uczestnicy wycieczki mieli również czas na lody oraz zwiedzili jeszcze zabytkowy kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła, który obecnie pełni funkcję Sanktuarium Błogosławionego Władysława Findysza, kapłana i męczennika.
Z Nowego Żmigrodu uczestnicy wycieczki zaczęli przejście pisze szlakiem turystycznym koloru zielonego, którego głównym punktem było zdobycie Góry Grzywackiej (567 m), na szczycie której jest krzyż milenijny z platforma widokową z której są piękne widoki na Dolinę Wisłoki, szczyty Beskidu Niskiego oraz Pogórze Ciężkowickie z Liwoczem (562 m) oraz Pogórze Strzyżowskie. Młodzież pod opieką swoich opiekunów mogła wejść na platformę widokową, aby podziwiać piękne widoki. Po odpoczynku oraz sesji fotograficznej uczestnicy wycieczki zeszli szlakiem do miejscowości Kąty, gdzie można było w sklepie uzupełnić stracone kalorie.
Wycieczka w Beskid Niski
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta młodzieży w Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego gdzie młodzież podzielona na dwie grupy spędziła dwie godziny podczas których oglądnęła godzinny film o walorach przyrodniczych i krajobrazowych Magurskiego Parku Narodowego oraz zwiedziła wystawy stałe. W sali ekspozycyjnej prezentowany był multimedialny spektakl przyrodniczy , który opowiadał o historii kształtowania się obecnego krajobrazu na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Młodzież dowiedziała się między innymi w jaki sposób powstał flisz karpacki, jak wyglądał teren obecnego Beskidu Niskiego w poszczególnych okresach geologicznych oraz kiedy pojawili się pierwsi ludzie na tym terenie.
W dalszej części spektaklu przedstawiony został jeden rok z życia przyrody tego terenu – w czterech różnych porach roku, w czterech różnych miejscach Parku, a na każdym z tych miejsc spędzając jeden dzień – od świtu do zmroku. Po zakończeniu pokazu wielu uczestników wycieczki sprawdzało swoja wiedzę korzystając z kiosków multimedialnych. Uczestnicy wycieczki oglądnęli również inne wystawy – pni drzew oraz poroży jeleni i saren oraz wystawę czasową fotografii o Pieninach.
Wycieczka w Beskid Niski
Po wizycie w budynku Magurskiego Parku Narodowego cała grupa udała sie w na wzgórze Łokieć gdzie znajduje sie cmentarz z I wojny światowej nr 6 na którym znajduje się pomnik wsparty na czterech kamiennych filarach stojących w okręgu, podtrzymujących wieniec. Został on zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, a pochowano na nim 53 żołnierzy austrowęgierskich, 33 rosyjskich oraz 34 nieznanych żołnierzy
Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Caritas w Kotani, gdzie młodzież oprócz posilenia się spędzała czynnie czas grając w piłkę siatkową oraz piłkę nożną.
Mimo niesprzyjającej chwilami aury młodzieży w różnym wieku humor dopisywał i zadowoleni wróciliśmy do Jasła o godzinie 20.00. Opiekunami na wycieczce byli – Łukasz Jachimek – os. Rafineria, Mariusz Maczuga – os. Gamrat, Sławomir Dziadosz – os. Śródmieście, Jerzy Chmiel – os. Mickiewicza, Ilona Gomółka – Książkiewicz – os. Hankówka, Robert Grabolus – os. Kopernika i Łukasz Książkiewicz – os. Sobniów oraz przewodnik Edwin Bebło.
Jerzy Chmiel

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
BUSOMAT.PL
BUSOMAT.PL
2023 lat temu

Fajna wycieczka. Gratulacje za pomysł.

...
...
2023 lat temu

Po prostu swietna … Byłem tam i jakoś bym nie powiedział że była fajna … Pozdrawiam

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x