Kultura

Wystawa o odbudowie Jasła w WDK w Rzeszowie

W tym roku prawie 300 zdjęć obrazujących zburzenie przez Niemców w 1944 roku i odbudowę Jasła w latach kolejnych mogą oglądać mieszkańcy Rzeszowa na wystawie w Wojewódzkim Domu Kultury. Organizatorami tej wystawy fotografii pod tytułem „Jasło. Odrodzenie miasta i jego rozbudowa w latach 1945 – 1985” byli WDK oraz SMJiRJ.

Wystawa o odbudowie Jasła w WDK w Rzeszowie
Wystawa o odbudowie Jasła w WDK w Rzeszowie
Od 50 lat Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego stara się propagować historię naszego miasta na terenie całej Polski. M.in. w 2015 roku wystawa o zniszczeniu i odbudowie miasta gościła w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
W czwartek 21 stycznia 2016 roku nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy. Zgromadzonych gości przywitał dyrektor WDK Marek Jastrzębski. Dyrektor poprosił prezesa SMJiRJ Wiesława Hapa o nakreślenie zebranym historii Jasła w czasie II wojny światowej. Prelegent w swoim wystąpieniu szczególnie dużo uwagi poświęcił polityce niemieckiej w Jaśle w latach okupacji oraz wysiedleniu i zniszczeniu miasta. Następnie głos zabrała obecna wicemarszałek Województwa Podkarpackiego i była burmistrz Jasła Maria Kurowska. Do zwiedzania wystawy zaprosiły zebranych również wiceburmistrz Jasła Elwira Musiałowicz – Czech i autorka wystawy, wiceprezes SMJiRJ Felicja Jałosińska. Ta zasłużona dla Jasła regionalistka z wielkim wzruszeniem opowiadała, w jaki sposób zdjęcia znalazły się w jej posiadaniu oraz o powstaniu i realizacji wystawy. Archiwalne fotografie pokazują obraz miasta wyrastającego z ruin w okresie czterech powojennych dziesięcioleci. Felicja Jałosińska zaprezentowała zdjęcia ze swoich zbiorów uzyskanych od autorów fotografii oraz ze zbiorów prywatnych i z archiwum SMJiRJ.
„Wystawa uwiecznia ulotność czasu i wydarzeń, jakie zaszły w powojennej historii Jasła. Miasta wyjątkowego i niezwykłego. Z wyroku okupanta niemieckiego miało zostać unicestwione raz na zawsze, ale wbrew wszystkiemu przetrwało. Zniszczone w 97% zostało odbudowane i rozbudowane solidarnym wysiłkiem mieszkańców, którzy przybyli do ruin, otarli łzy, zamieszkali w piwnicach, zakasali rękawy i zabrali się do pełnej wyrzeczeń i ciężkiej pracy. (…) W kontraście czerni i bieli, bez upiększeń i retuszy, z wieloma odcieniami szarości zwyczajnego życia dzięki Autorce wystawy zarejestrowano wydarzenia i dzieła ludzkiej pracy. Te fotografie łączą historię z architekturą, przekazują ducha przeszłości i pokazują różne aspekty życia miasta. Całość zebranego i przedstawionego materiału tworzy fotograficzną opowieść o powojennym Jaśle” – tak przybliżał w katalogu wystawę prezes SMJiRJ Wiesław Hap.
Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia i tej wystawie społeczeństwo Rzeszowa i regionu mogło przybliżyć sobie historię Jasła. Kto nie zdążył, będzie miał okazję zapoznać się z nią jeszcze w czasie późniejszym, ponieważ najprawdopodobniej z WDK trafi ona do rzeszowskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Jacek Nawrocki – SMJiRJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x