JDKKultura

XII finał OKMI: laureaci znani poza granicami kraju

Anna Wąsik z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu zdobyła nagrodę Grand Prix i I miejsce w kategorii instrumentów smyczkowych i szarpanych w III grupie wiekowej w XII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. Organizatorem konkursu, który odbywał się w dniach 22 – 24 marca br. był Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle.

XII finał OKMI: laureaci znani poza granicami kraju
XII finał OKMI: laureaci znani poza granicami kraju
Do XII edycji OKMI przystąpiło łącznie 162 uczestników od 7 do 20 roku życia, z ponad 30 miast Polski, m.in. z Krakowa, Nowego Targu, Tarnowa, Krosna, Rzeszowa, Sanoka, Wrocławia, Tychów, Opola, Tomaszowa Lubelskiego, Warszawy, Lublina, Częstochowy, Białegostoku, Sieradza, Jasła oraz z małych i prywatnych szkół z terenu województwa podkarpackiego.
Podczas koncertu finałowego, który odbył się 24 marca br. zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. – Przez te kilka dni gościliśmy wspaniałych młodych muzyków z całej Polski. Jest nam niezmiernie miło, że ten konkurs cieszy się państwa uznaniem i w tak ogromnej ilości przyjechaliście państwo do nas. W tym roku gościliśmy 162 uczestników, co jest rekordem w przypadku tego konkursu. Mieliśmy znakomite wykonania, co profesorowie w kuluarach zdradzili i mieliśmy harfę – unikat na jasielskim rynku – powiedział tuż przed ogłoszeniem werdyktu jury Janusz Szewczyk, dyrektor JDK.
Prof. Andrzej Godek, który już od lat ocenia młodych muzyków w Jaśle, podkreśla rangę i sukces tego konkursu w skali kraju. – To już dwunasta edycja konkursu i z radością obserwujemy, że jego laureaci są widoczni już poza granicami Polski. Bardzo nas to cieszy. Wszystkim państwu: pedagogom, rodzicom, pianistom współpracującym, ale i wam – nasi młodzi przyjaciele – dziękujemy za to, że chcecie stawać w najbardziej szlachetnej rywalizacji na scenie, kiedy możemy dzielić się naszymi umiejętnościami, naszymi emocjami, kiedy możemy się dzielić naszą sztuką. Każdy na takim poziomie, na jakim etapie rozwoju muzycznego w tej chwili jest. Mamy nadzieję, że wielu z was – młodych muzyków – zobaczymy również za kilka czy kilkanaście lat w murach akademii muzycznych, czego wam serdecznie i gorąco życzę.
Koncert laureatów rozpoczął Kacper Wąs, młody akordeonista z Gorlic, a po nim wystąpili kolejno: Hanna Steczek, Wiktoria Ross, Marianna Sereda, Bartłomiej Kiecana, Kacper Solarz, Maja Kaszyca, Marian Michalski i Anna Wąsik. Koncert zakończył Kacper Żaromski z ZSM w Krośnie. Spośród tych młodych osób jury wyłoniło laureatkę Grand Prix tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów – Annę Wąsik z OSM I i II st. we Wrocławiu.
Organizowany po raz dwunasty Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów wspierają władze miejskie. Podczas koncertu finałowego Jasielski Dom Kultury gościł wiceburmistrz Elwirę Musiałowicz – Czech oraz Henryka Raka, przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła.
Konkurs, który cieszy się ogromnym powodzeniem i uznaniem w Polsce przyciąga coraz więcej uczestników, zarówno tych, którzy już grają po kilka czy kilkanaście lat, jak i tych, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę z muzyką. Pokonując tremę i stres poddają się nieraz surowej, ale rzetelnej ocenie jurorów – Oceniamy talent i osobowość muzyczną, która nie pojawia się bardzo często, ale przede wszystkim profesjonalne przygotowanie. Nie ma tu miejsca na amatorskie podejście do gry na instrumencie. To natychmiast słychać i za to odpowiedzialni są przede wszystkim nauczyciele. Naszym wspólnym interesem jest wymiana wiedzy na terenie całego kraju, nauka dzieci i młodzieży w sposób profesjonalny. Żądamy od nich perfekcji na ich poziomie gry, na ich poziomie poruszania się na instrumencie i to oceniamy – mówi jurorka prof. dr hab. Elżbieta Gajewska z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jednocześnie podkreśla, że ten konkurs zdobył już prestiż w całym kraju, na co są dowody, bo przyjeżdżają ludzie z odległych miast Polski i jest ich coraz więcej.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x