Kultura

XII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2015

W niedzielę 12 lipca 2015r o godz. 14.00 rozpocznie się już XII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat. Jak co roku organizatorami wydarzenia są: Gmina Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy, a Partnerem Wydarzenia jest LOTOS Asfalt S.A.

Szczegóły na plakacie
Festiwal, którego głównym celem jest kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego, ma charakter konkursu kapel ludowych. Występujących na trzcinickiej scenie oceniają profesjonaliści – uznani etnomuzykolodzy- Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf, Jerzy Dynia – etnomuzykolog oraz Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta.
W tym roku na festiwalowej scenie o statuetkę KARPACKIEGO GRAJKA powalczą: Kapela Ludowa Widelanie z Widełki, Zespół Regionalny Kowalnia ze Stróż, Kapela Ludowa Warzanie z Wary, Muzyka Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, Kapela Ludowa Pogórzanie z Dynowa, Kapela Ludowa Młoda Harta z Harty, Kapela Ludowa Białobrzeżanie z Krosna, Młodzieżowa Muzyka Podegrodzie z Podegrodzia, Kapela Ludowa Gajda z Olszanicy, Kapela z Huty Komorowskiej. Oprócz kapel polskich swoje programy artystyczne zaprezentują zespoły z Rumunii, Czech i z Ukrainy. Natomiast poza konkursem wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie wraz z Kapelą oraz Kapela Ludowa Trzcinicoki. Imprezę tradycyjnie już poprowadzi Stanisław Łukaszczyk.
Ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka dlatego też od lat występom muzycznym towarzyszą wystawy i targi sztuki ludowej.
Tegoroczną nowością będzie, po zakończonym konkursie i ludowych występach o godzinie 21.00 rozpocznie się TRENDY LIFE TOUR DYSKOTEKA POD GWIAZDAMI Z NAJWIĘKSZYMI HITAMI lat 80-tych, 90-tych, DISCO POLO i WSPÓŁCZESNYCH. Zagrają: Waldek Wojtas, DJ Danio, Mr. DJ.
GOK w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x