KulturaMBP

Zabawa słowami z Agnieszką Frączek w jasielskiej MBP

15 listopada 2012 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Agnieszką Frączek, autorką zabawnych, a jednocześnie propagujących poprawną polszczyznę, wierszy dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle.

Zabawa słowami z Agnieszką Frączek w jasielskiej MBP
Agnieszka Frączek – germanistka i leksykograf, doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Ma psa i trzy koty. Wiersze dla dzieci pisze od ośmiu lat. Napisała już jakieś dwa i pół metra książek – tyle miejsca zajmują na półce, a jak dotąd nie zdążyła ich policzyć. Już na początku spotkania autorka zachęciła dzieci do zapoznania się z jej twórczością stwierdzając: „moje teksty są zabawne, wesołe i zdecydowanie niepoważne”. Aby pisać nie potrzebuje natchnienia, w które zresztą nie wierzy, ale przydaje się jej dobry nastrój, gdyż wszystkie jej wiersze są optymistyczne i radosne, a nie potrafi pisać w taki sposób będąc smutna.
Z przeczytanych przez autorkę utworów dzieci dowiedziały się, co to znaczy zrobić kogoś w konia i jaką kanapkę zjadł pies: tę z chleba czy do leżenia oraz czy byki mieszkają tylko w oborze. Jak się okazało wiedza o frazeologizmach i wyrazach wieloznacznych nie jest wcale taka trudna. Autorce udało się „wpuścić w maliny” uczestników spotkania podczas uzupełniania wiersza gdyż, jak zauważyła, nie zawsze wiersz musi się rymować – ważne jest, by wyrazy były użyte zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii.
Młodzi czytelnicy przekonali się, że nauka poprawnej polszczyzny nie musi być trudna i nudna, podana w formie wierszy pełnych zaskakującego humoru staje się świetną zabawą.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
a
a
2024 lat temu

MBP – Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x