r e k l a m a
JDKKultura

Zamkowym szlakiem wschodnich rubieży: rowerowa wyprawa do Mrukowej

Zamkowym szlakiem wschodnich rubieży: rowerowa wyprawa do Mrukowej
Uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie od zabytkowego cmentarza wojennego w Dębowcu z czasów I wojny światowej. Rowerzystom dopisała piękna pogoda, a mijane miejsca, skąpane w słońcu mieniły się złoto – czerwonymi barwami.
Ogromny wysiłek rajdowców został nagrodzony wyjątkowym widokiem, jaki roztoczyła przed nimi Murkowa. W poszukiwaniu historycznych śladów dawnego zamczyska, wędrowcy wspięli się na szczyt góry Zamkowej, znajdującej się na wysokości 581 m. n. p. m. Masyw górski oczarował wszystkich porozrzucanymi wychodniami z piaskowca magurskiego, głębokimi jamami potoków, małymi wodospadami oraz piękną panoramą okolicy. Przewodnik Tadeusz Wójcik wskazał znikome ślady dawnego zamku oraz przedstawił legendy i fakty związane z tym miejscem.
Kolejną atrakcją czekającą na rowerzystów było ognisko, przy którym pieczono kiełbasę i rozmawiano.
Zamkowym szlakiem wschodnich rubieży: rowerowa wyprawa do Mrukowej
W drodze powrotnej Tadeusz Wójcik pokazał również zabytkowy, drewniany kościół w Załężu, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej. Mimo, że nie można było wejść do środka świątyni, to klimat jej wnętrza oddał słowami ks. Zbigniewa Czuchry, który napisał: W starym, wiejskim drewnianym kościele wokół półmrok i cisza się ściele pachnie woskiem, kadzidłem i miodem a zmierzch wita cię przyjemnym chłodem
Ostatnim akcentem tej rowerowej wyprawy był krótki odpoczynek przy dębowieckiej bazylice.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x