KulturaMBP

Zapowiedź: Mr Turner – wybitny twórca pejzażu

27 lutego br. odbędzie się spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle z cyklu „Filmowe portrety malarzy”. Rozmawiać będziemy o filmie „Mr Turner” Mike’a Leigh.

Zapowiedź: Mr Turner – wybitny twórca pejzażu
JMW Turner to znakomity malarz, który przeszedł do historii sztuki dzięki metafizycznym przesłaniom, pojmując je jako walkę człowieka z losem i naturą, wobec której jest bezradny. To mistrz pejzażu i światła, które poznał dzięki odkryciom Faradaya i innych naukowców epoki rewolucji przemysłowej.
Ten obraz powstał w poetyckiej estetyce, gdzie króluje wolność artystycznych wyborów – mówi reżyser w jednym z wywiadów.
Dobre maniery nie były mocną stroną Turnera. Nie liczył się z konwenansami społeczeństwa wiktoriańskiego. Nigdy też się nie ożenił się z matką swoich dwóch córek, żyjąc aż do śmierci z wdową Sophią Booth.
Film Mike’a Leigh pokazuje ostatnie lata życia angielskiego malarza. Jego zmaganie się z materią malarską, własnym ciałem, otyłością i chorobami.
Spotkanie odbędzie się 27 lutego 2017 (poniedziałek) o godz. 16.00 w Centrum Informacji Lokalnej MBP w Jaśle (ul. Kołłątaja 1).
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x