Kultura

Zgrupowanie dla klas mundurowych w Kołaczycach

W dniach 24- 26.06.2013r. na Kołaczyckich Błoniach odbyło się zgrupowanie survivalowe dla klas mundurowych o profilu policyjno-strażackim- 24-25. 06.2013r. – dla klasy IC, a 25-26.06.2013r. dla klasy IID.

Zgrupowanie dla klas mundurowych w Kołaczycach
Zajęcia miały na celu przygotowanie przyszłych mundurowych do pełnienia niełatwej służby. Zajęcia dla klasy IC w pierwszym dniu obejmowały: pokonywanie toru przeszkód, ćwiczenie umiejętności pożarniczych pod okiem strażaków z PSP Jasło i OSP Kołaczyce i Sieklówka. Wieczorem, po rekreacyjnym spacerze, wspólnie z opiekunami i strażakami, uczniowie rozpalili ognisko i piekli kiełbaski.
Zgrupowanie dla klas mundurowych w Kołaczycach
Noc przyniosła nieoczekiwane i prawdziwie survivalowe doznania, bowiem rozpętała się burza i ulewa zmusiła biwakowiczów do ewakuacji i zwinięcia namiotów. Następnego dnia wszyscy zmęczeni, niewyspani, ale bardzo szczęśliwi, wzięli udział w zajęciach z przygotowania wojskowego oraz próbowali swych sił na ściance wspinaczkowej pod okiem grupy GOPR z Krynicy. Zajęcia dla kl.IC zakończyły się w południe podsumowaniem zgrupowania.
Zgrupowanie dla klas mundurowych w Kołaczycach
Druga grupa uczniów z klasy IID w dniu 25.06.2013r. od 9.00 miała zajęcia w Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle, gdzie funkcjonariusze zapoznali młodzież z pracą policjantów w różnych rodzajach służb policyjnych, m.in. prewencyjnej, kryminalnej, dochodzeniowej czy przestępstw gospodarczych. Następnie młodzież poznawała elementy wyposażenia policjanta w pracy na co dzień – uczniowie ćwiczyli m.in. zakładanie kajdanek, ubierali codzienny osprzęt policjanta, poznawali metody obezwładniania osób czy metody identyfikacji osób, a także dowiedzieli się jak działa lustro weneckie.
Zgrupowanie dla klas mundurowych w Kołaczycach
Młodzież miała także możliwość dowiedzenia się jakie predyspozycje i umiejętności są potrzebne do pełnienia służby policjanta. W dalszej części zajęć przewieziono uczniów w furgonetkach policyjnych do zakładu karnego w Roztokach, gdzie najpierw zostali oprowadzeni po więzieniu, a potem poznali charakter pracy strażnika więziennego i zasady funkcjonowania jednostki zamkniętej.
Zgrupowanie dla klas mundurowych w Kołaczycach
Uczniowie mogli zobaczyć cele więzienne i inne pomieszczenia służące więźniom , spotkali się z psychologiem więziennym i pedagogiem, którzy wyjaśnili młodzieży na czym polega ich praca. Po zajęciach na terenie więzienia uczniowie wzięli udział w akcji koordynacji trzech rodzajów służb: więzienniczej, policyjnej i strażackiej – „Zbiorowe naruszenie ładu i porządku publicznego- ćwiczenia praktyczne pododdziałów zwartych”.
Zgrupowanie dla klas mundurowych w Kołaczycach
Akcja była bardzo widowiskowa i budziła emocje, były strzały z broni palnej, odbijanie zakładników, a na koniec pokaz akcji gaszenia pożaru. Były to zajęcia jak z filmu akcji, bardzo się młodzieży podobały i były namiastką pracy służb policyjnych ,więzienniczych i strażaków. Po południu uczniowie wzięli udział zajęciach z członkami GOPR – wspinaniu na ściankę, a potem w zmaganiach sportowych: w rzucie granatem i strzelaniu z wiatrówki. Dzień zakończył wspólny grill z opiekunami. W następnym dniu młodzież kontynuowała zajęcia policyjne. Pod okiem funkcjonariuszy policji ćwiczono elementy musztry, kordony, zasady ochrony imprez np.meczów.
Zgrupowanie dla klas mundurowych w Kołaczycach
Młodzież zakładała elementy ubioru funkcjonariusza prewencji: kaski, kamizelki, pałki- i w takim wyposażeniu ćwiczyła. Zajęcia były bardzo ciekawe i dały namiastkę prawdziwej pracy policjantów na co dzień.
Zgrupowanie dla klas mundurowych w Kołaczycach
Dzień zakończyło podsumowanie zgrupowania. Uczniowie obu klas byli bardzo zadowoleni z tej formy zajęć, doznali nowych doświadczeń, mogli także sprawdzić się w różnych sytuacjach.
LO Kołaczyce

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xx
xx
2024 lat temu

biale kaski…

ggggg
ggggg
2024 lat temu

ale dupa na tym ostatnim zdj ! :O

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x